Współczesne problemy rodzin, świętość i godność ludzkiego życia, opieka położniczo – neonatologiczna, bioetyka – to główne tematy sesji naukowych podczas drugiego dnia kongresu „Nauka w służbie życiu”, który zagościł na Podkarpaciu.

Dziesiątki prelegentów z całego świata – w tym naukowcy, lekarze, działacze organizacji pro-life, księża, a także samorządowcy – debatują w Rzeszowie na kongresie poświęconym aktualnym osiągnięciom medycznym w kontekście ochrony ludzkiego życia. Sobota 22 czerwca jest drugim i ostatnim dniem kongresu. Spotkanie ma charakter otwartych sesji naukowych. Prelegenci, którymi są specjaliści z różnych dziedzin, dzielą się swoimi doświadczeniami, wiedzą, a także przemyśleniami na temat etycznej strony nauki, opieki – szczególnie tej nad matką i dzieckiem, a także godności ludzkiego życia.

We współczesnym świecie nauka ma bardzo duże znaczenie, także dla naszego zdrowia i życia. Dzięki niej mniej cierpimy, jesteśmy lepiej, szybciej diagnozowani, skuteczniej leczeni, ale osiągnięcia naukowe wykorzystywane są też często do nieetycznych działań. Na tym kongresie rozmawiamy o etycznej stronie wykorzystania nauki dla dobra ludzkości, dla dobra człowieka – podkreślał Stanisław Kruczek, odpowiedzialny w zarządzie województwa za kwestie ochrony zdrowia.

Samorząd Województwa Podkarpackiego jest współorganizatorem kongresu razem z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, Uniwersytetem Rzeszowskim  oraz Fundacją ŻYCIU TAK. Partnerami wydarzenia są Matercare International oraz Stowarzyszenie Polskich Lekarzy Katolickich.

Prezes Fundacji „Życiu TAK” prof. Bogdan Chazan podkreślał, że bardzo cieszy go przebieg dwudniowych debat, ich merytoryka, ale także szczególna atmosfera kongresu i niezwykle życzliwe przyjęcie gości z całego świata na Podkarpaciu.

Jestem bardzo zadowolony, co więcej jestem bardzo szczęśliwy, z wielu powodów. Udało nam się zrealizować program, pogłębić wiele zagadnień w wymiarze naukowym. Ważny jest także aspekt duchowy, emocjonalny tego spotkania. Widać było w twarzach uczestników, że wszyscy bardzo głęboko przeżywamy tę możliwość bycia razem i dyskutowania o sprawach ważnych w sposób spokojny, rozumny, przeniknięty wspólną ideą -  mówił prof. Bogdan Chazan podsumowując kongres.

Profesor Chazan zaznaczył też, że kongres miał za zadanie uwypuklić rolę nauki, która odeszła od swoich humanistycznych celów. Z kolei ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jeden z prelegentów, podkreślił, że Podkarpacie jest szczególnym regionem, w którym takie wydarzenie mogło się odbyć, gdyż jest tu przychylność i rozumienie dla kultury pro-life:

Jest przyjęcie z wielką sympatią wszystkich uczestników, którzy reprezentują naukę i są też słuchacze, którzy są zainteresowani tym, co ci naukowcy mówią. To jest ogromne umocnienie dla ludzi ze świata nauki, którzy często żyją i funkcjonują w otoczeniu różnych instytucji, miejsc pracy, gdzie jest kultura przeciwna życiu, kultura śmierci. Pokazujemy też na tym kongresie, że naukę można uprawiać w różny sposób i zabobonem jest myślenie, że nowoczesność oznacza bycie zwolennikiem aborcji, eutanazji i innych podobnych rzeczy – tłumaczył ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Celem Kongresu było poszerzenie wiedzy medycznej i udoskonalenie podejścia do człowieka cierpiącego, integracja wiary z praktyczną realizacją powołania w duchu filozofii chrześcijańskiej, promocja godności człowieka i jego praw, obrona wolności sumienia zawodów medycznych i pacjentów oraz umocnienie duchowe chorych i tych, którzy troszczą się o zdrowie i życie innych.

W debatach i spotkaniach uczestniczyło kilkaset osób, w tym goście-prelegenci z 14 państw w tym Nowej Zelandii, Australii, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Rumuni i Włoch.

Patronat honorowy nas wydarzeniem objęli Ministerstwo Zdrowia, Arcybiskup Przemyski Adam Szal oraz Biskup Rzeszowski Jan Wątroba.

Relacja z pierwszego dnia dostępna tutaj

Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP