160421 minister radziwillZ wizytą na Podkarpaciu przebywa minister Konstanty Radziwiłł. Minister spotkał się z podkarpackimi samorządowcami podczas Konwentu Starostów. W spotkaniu uczestniczył także marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek.

Posiedzenie dotyczyło problemów podkarpackiej służby zdrowia. Poruszono m. in. kwestie dotyczące własności podmiotów leczniczych, dostępności do usług medycznych, a także opracowywanych przez resort zdrowia map potrzeb zdrowotnych.

Odpowiedzialność za służbę zdrowia to nie tylko odpowiedzialność władz centralnych, ale także samorządów. Podkarpacie jest wyjątkiem na mapie kraju jeżeli chodzi o sytuację własnościową szpitali i wydaje się, że to świadczy o daleko idącym zrozumieniu władz samorządowych różnych szczebli, że służba zdrowia to przede wszystkim misja, a wynik finansowy nie może przesłaniać podstawowego zadania placówek służby zdrowia – mówił podczas briefingu minister Radziwiłł. Minister

Podczas briefingu prasowego minister Konstanty Radziwiłł mówił też o planowanych przez rząd zmianach w służbie zdrowia, które wprowadzi nowelizowana właśnie ustawa o działalności leczniczej. Konstanty Radziwiłł podkreślał również, że rynek usług medycznych ma być dostępny dla wszystkich.

Cieszymy się z wizyty ministra na Podkarpaciu. Mówimy o sprawach, które dotyczą Podkarpacia i całego kraju między innymi o mapach potrzeb medycznych. Z radością witam duże przyspieszenie, które nastąpiło w tym temacie. Praca nad tymi mapami jest niezbędna, będą one służyły nie tylko planowanym inwestycjom, ale pomogą tworzyć racjonalną sieć szpitali na Podkarpaciu – mówił marszałek Ortyl.

Po spotkaniu z dziennikarzami minister odwiedził powstające Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Po południu zaplanowane jest spotkanie w urzędzie wojewódzkim, w którym wezmą udział konsultanci wojewódzcy w dziedzinie ratownictwa medycznego, epidemiologii, chorób zakaźnych i chirurgii dziecięcej, a także inni przedstawiciele środowiska medycznego.

Wizytę na Podkarpaciu minister zakończy na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie spotka się ze studentami I roku medycyny.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP

fot. Agnieszka Skała/PUW Rzeszów