Mieszkanki Rzeszowa mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach cytologicznych w cytomammobusie, który stanął przed budynkiem urzędu marszałkowskiego. Wszystko dzięki akcji Fundacji „SOS Życie” nagłaśniającej potrzebę profilaktyki chorób nowotworowych wśród kobiet. O tym, jak ważne są badania profilaktyczne, przekonywali na konferencji prasowej - członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek i prezes fundacji, Łucja Bielec.

Wicemarszałek Stanisław Kruczek zwrócił uwagę na działania podejmowane przez samorząd województwa w kwestii profilaktyki zdrowotnej. Mówił też o planach na przyszłość związanych z poprawą opieki zdrowotnej w regionie.

O badaniach cytologicznych, jakości diagnostyki i programach profilaktycznych mówiła na konferencji prezes Fundacji „SOS Życie” Łucja Bielec. Zwracała przy tym uwagę na konieczność kompleksowego podejścia do badań profilaktycznych, które pozwalają uniknąć przykrych rozczarowań w przyszłości.

Cytomammobus będzie stał przed budynkiem urzędu marszałkowskiego od 21 grudnia do 10 stycznia. W tym czasie badania mogą wykonać kobiety od dwudziestego piątego do pięćdziesiątego dziewiątego roku życia, po uprzedniej rejestracji telefonicznej. Badania są wykonywane na wysokiej klasy sprzęcie, który regularnie jest poddawany kontroli jakości wewnętrznej i zewnętrznej. Bezpłatne badania cytologiczne przysługują kobietom raz na trzy lata.

W Rzeszowie jest ponad 35 tysięcy kobiet w wieku 25-59 lat, które według systemu SIMP powinny wykonać badanie cytologiczne w 2015 roku. Z danych epidemiologicznych wynika, że w tej grupie aż u 34% z nich, to jest ponad 12 tysięcy kobiet występują zmiany chorobowe, które nie leczone prowadzą do raka szyjki macicy, a u 1% kobiet z tej grupy, czyli u 13 może być zdiagnozowany rak szyjki macicy.

Podczas ubiegłorocznej akcji, przed urzędem marszałkowskim wykryto 2 przypadki raka szyjki macicy oraz kilkanaście stanów przedrakowych. Kobiety mogą się zarejestrować na badania cytologiczne pod numerem telefonu – 17 582 40 60.

Tekst: Daniel Kozik
Fot. M. Konopka
Video: Sebastian Kieszkowski

Biuro Prasowe