191025 chorwaci

- Chcemy razem patrzeć w przyszłość a także jeszcze bliżej współpracować – powiedział marszałek Władysław Ortyl witając na Podkarpaciu ambasadora Republiki Chorwacji w Polsce pana Tomislava Vidosevica.

To pierwsza wizyta ambasadora Vidosevica w regionie. Jej centralnym punktem było spotkanie z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz otwarcie w holu urzędu marszałkowskiego wystawy „Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii”. W uroczystości wzięli udział także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, konsul honorowy Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, przedstawiciele instytucji kultury, radni oraz młodzież.  

- Historia Polski i Chorwacji na przestrzeni wieków kilkakrotnie się przeplatała. W XIV wieku Polacy, Węgrzy i Chorwaci mieli wspólnego króla Ludwika Węgierskiego. Zarówno on sam, jak i jego małżonka Elżbieta mieli polskie korzenie. Polska, Węgry i Chorwacja były wówczas formalnie jednym państwem. Chcemy pamiętać o przeszłości, ale także patrzeć w przyszłość. Mamy podpisaną umowę o współpracy z województwem zadarskim, podejmujemy wspólne inicjatywy w dziedzinie rolnictwa, gospodarki, edukacji i kultury. Dziś do tych wspólnych wydarzeń, które zbliżają nasze regiony dołącza kolejne – wystawa „Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

- To mój pierwszy pobyt w tej części Polski i jestem pod wrażeniem miłego przyjęcia jakie mnie tu spotyka. Cieszy mnie, że dzięki tej wystawie mogą Państwo poznać cząstkę Chorwacji. Bardzo ważna jest dla nas dotychczasowa współpraca i dobre relacje pomiędzy naszymi krajami. To wspaniale, że tak wielu Polaków odwiedza co roku Chorwację. Chciałbym, aby Chorwaci także przybywali do Polski. – mówił w Rzeszowie ambasador Chorwacji w RP Tomislav Vidosević. - Najważniejsze jest dla mnie jednak to, aby nasze kraje zintensyfikowały współpracę w dziedzinie gospodarki, aby polskie firmy jeszcze więcej inwestowały w Chorwacji. A poziom wymiany handlowej pomiędzy naszymi krajami stale rośnie – podkreślał ambasador.  

Mówił także o potrzebie zacieśnienia więzi w ramach inicjatywy Trójmorza oraz Unii Europejskiej, w której Chorwacja wkrótce przejmuje przewodnictwo.

- Dzisiejsza wizyta pana ambasadora, udział zarówno w otwarciu wystawy, jak i innych wydarzeniach kulturalnych w naszym regionie, to świetna okazja, żeby poznać Podkarpacie, a tym samym tworzyć bliskie wzajemne relacje. Poznanie kultury i siebie nawzajem daje szansę na budowanie fundamentów dobrej współpracy także w innych dziedzinach życia – zauważyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Otwarta w urzędzie marszałkowskim wystawa „Chorwacki Zadar – cząstka polskiej historii” to zbiór fotografii wykonanych przez Dubravke Pascuttini-Mossor i Marka Zalewskiego wraz z tekstami przybliżającymi odbiorcom bogatą przeszłość Zadaru i jego związki z historią Polski.

Wystawa trafiła do Rzeszowa dzięki pomocy konsula honorowego Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka.  

- Nasz konsulat aktywnie włącza się w wydarzenia kulturalne i edukacyjne, bo w ten sposób najłatwiej nam dotrzeć do ludzi młodych, którzy poznając kulturę poszerzają horyzonty i mają szansę tworzyć nowy poziom międzynarodowej współpracy – mówił konsul Paweł Włodarczyk. - Dzięki zorganizowanemu przez nas konkursowi wiedzy o Chorwacji uczniowie jednej z podkarpackich szkół wyjadą w nagrodę zobaczyć Chorwację na żywo.

Chorwacja, to kraj pełen różnorodności kulturowej i niezwykłego bogactwa historii. Wiele spośród chorwackich miejsc zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest Zadar – miasto na wybrzeżu Chorwacji. Przyciąga turystów wspaniałymi zabytkami architektury i muzeami prezentującymi bogate zbiory sztuki antycznej, średniowiecznej i renesansowej.

O historii, zabytkach i dziedzictwie dziejów, które w Zadarze jest niezwykle bogate mówiła kuratorka wystawy Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

- Polacy kochają Chorwację. W tym roku odwiedziło ją prawie milion naszych rodaków. Polskę z Zadarem łączy niezwykły zabytek przechowywany w kościele pw. św. Symeona. Jest to gotycki, srebrny relikwiarz ufundowany w 1380 r. przez Elżbietę Bośniaczkę, żonę Ludwika Węgierskiego, króla Polski, Węgier i Chorwacji i matkę Jadwigi, króla Polski i żony Władysława Jagiełły. Wśród wielu scen umieszczonych na relikwiarzu opowiadających o historii pojawienia się relikwii św. Symeona w Zadarze można dostrzec właśnie małą Jadwigę. Ta wystawa mówi o niezwykłych zdarzeniach prowadzących do powstania tego zabytku, jednego z najpiękniejszych zabytków sztuki złotniczej średniowiecznej Europy oraz o losach fundatorów dzieła czyli Ludwika Węgierskiego i jego żony Elżbiety – podkreślała w czasie uroczystości dyrektor Agnieszka Puszczewicz.

- Mam nadzieję, że w przyszłym roku przekroczymy milion Polaków odwiedzjących Chorwację, a nawet, że osiągniemy jeszcze lepszy wynik. Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam – dodał ambasador Chorwacji Tomislav Vidocevic.

W czasie wizyty w urzędzie ambasador złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Wśród punktów wizyty ambasadora Tomislava Vidosevica na Podkarpaciu znalazły się także zwiedzanie Muzeum - Zamku w Łańcucie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ambasador Chorwacji weźmie także udział w koncercie w Filharmonii Podkarpackiej.  

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP