Delegacja Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang, na czele z wiceprzewodniczącym Qin Rupei, od wczoraj przebywała z oficjalną wizytą w Województwie Podkarpackim. Dzisiejsze zawarcie porozumienia w sprawie utworzenia Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong” w Stalowej Woli zakończyło pobyt delegacji w naszym regionie.

Podejmując partnerów z Chin marszałek województwa Władysław Ortyl podkreślał bardzo dobrze rozwijającą się współpracę międzyregionalną. Kontakty Podkarpackiego i Kuangsi rozpoczęły się w 2011 r, a Porozumienie o ustanowieniu partnerskich relacji pomiędzy regionami zawarte zostało w 2015 r. Chiński partner obecny jest w naszym województwie przede wszystkim gospodarczo. W styczniu 2012 r. na Zamku w Baranowie Sandomierskim uroczyście podpisano umowę sprzedaży warunkowej pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Guangxi LiuGong Machinery. Przedmiotem umowy była sprzedaż chińskiemu producentowi maszyn budowlanych Oddziału I HSW S.A. i spółki handlowej Dressta.

Podczas spotkania podsumowano dotychczasową współpracę oraz rozmawiano o planach jej rozwoju w najbliższej przyszłości. Dzisiaj nastąpiło zawarcie porozumienia w sprawie utworzenia Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong” w Stalowej Woli. Jego stronami są Liugong Dressta Machinery Sp. z o.o., Powiat Stalowowolski, Gmina Stalowa Wola, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II (Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauko Społeczeństwie w Stalowej Woli) oraz Politechnika Rzeszowska (Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli). Podstawowym celem współpracy Stron Porozumienia w ramach Centrum będzie zapewnienie możliwości nauki języka chińskiego dzieciom, młodzieży oraz studentom uczelni wyższych zlokalizowanych w Stalowej Woli, oraz innym osobom, mieszkańcom Powiatu Stalowowolskiego zainteresowanym nauką języka chińskiego. Ponadto Strony prowadzić będą inne działania związane z promowaniem nauki języka chińskiego, chińskiej kultury, tradycji oraz zwyczajów wśród mieszkańców Gminy oraz Powiatu Stalowowolskiego.

7 i 8 grudnia br. kilkunastu przedsiębiorców z Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang uczestniczyć będzie w międzynarodowych targach produktów i żywności wysokiej jakości EKOGALA. Nadchodzący 2019 rok również przyniesie ciekawe inicjatywy. W ramach współpracy Filharmonii Podkarpackiej ze stroną chińską, z okazji Nowego Roku Chińskiego w Filharmonii odbędzie się koncert w dniu 18 stycznia 2019 roku. Wystąpi w nim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii  Podkarpackiej, którą poprowadzi Jiri Petrdlik oraz soliści zaproponowani przez chińskich partnerów.

Chińska delegacja przebywająca na Podkarpaciu złożyła ponadto wizytę w firmie Olimp Labs, polskiej firmie farmaceutycznej założonej w 1990 r. Ważnym puntem była również prezentacja Dzwonu Niepodległości oraz wpis do Księgi Pamiątkowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Piotr Kwaśniak
Kancelaria Zarządu
Fot. Sebastian Kieszkowski
BP UMWP