180423 polbtuaPrzyjechali na Podkarpacie, aby uczyć się od swoich kolegów – samorządowców. 30 – osobowa grupa przedstawicieli ukraińskich samorządów z sześciu obwodów uczestniczy w objeździe studyjnym zorganizowanym przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Samorządowcy z Ukrainy będą przebywać w Polsce od 22 do 28 kwietnia. Dzisiaj, tj. 23 kwietnia, wzięli udział w spotkaniu w urzędzie marszałkowskim, gdzie poznali zagadnienia dotyczące Programu Polska-Białoruś-Ukraina.

Uczestników przywitał wicemarszałek Bogdan Romaniuk, który mówił m.in. o transformacji po 1989 roku, która dotyczyła również sfery samorządowej.

Na przestrzeni tych lat obserwuję jak Polska, jak województwo podkarpackie, w tym lokalne samorządy zmieniają się. Oczywiście na korzyść. Zmienia się infrastruktura drogowa, kolejowa, szkolna. Można śmiało powiedzieć, że osiągnęliśmy sukces. To również dobry czas do podsumowań – mówił wicemarszałek Romaniuk, dodając, że dla województwa ważnym elementem tego rozwoju jest współpraca z partnerami z Ukrainy.

Gości z Ukrainy przywitał również Paweł Słowikowski – kierownik WST Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, życząc, aby pobyt na Podkarpaciu pozwolił nawiązać kontakty z polskimi samorządami, które zaowocują współpracą.

Uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o Programie Polska-Białoruś-Ukraina, a także poznali doświadczenia w tej kwestii samorządu województwa podkarpackiego. Oprócz Podkarpacia samorządowcy z Ukrainy odwiedzą również woj. małopolskie.

W spotkaniu uczestniczyła również wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podkarpackiego Dorota Chilik.

Monika Konopka

fot. Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP