180210 konsulOmówienie możliwych obszarów działań na rok 2018 w zakresie współpracy gospodarczej, transportowej, turystycznej i kulturowej stanowiły główny temat spotkania Konsul Generalnej Węgier w Krakowie – Adrienne Körmendy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem. W imieniu Wojewody Podkarpackiego udział w rozmowie wzięła Karolina Bogusz – dyrektor Biura Wojewody w PUW.

Dyskutowano przede wszystkim o rozwijaniu współpracy z regionami węgierskimi w obrębie społeczno- gospodarczym a także kulturalno- turystycznym. Województwo Podkarpackie nawiązało stosunki międzyregionalne z dwoma regionami: Komiatem Vas oraz Komitatem Borsod-Abaúj-Zemplén. To właśnie z tym drugim nasz region 17 kwietnia 2015 r. w murach Muzeum Zamku w Łańcucie podpisał porozumienie o współpracy na rzecz budowy szlaku drogowego Via Carpatia. Poza kwestiami transportowymi rozmawiano również o wspólnych projektach w obszarze kultury. Marszałek przestawił dwa nowe projekty międzynarodowe, które będą realizowane w tym roku takie jak: Projekt Karpackiej Orkiestry Symfonicznej - autorskiego pomysłu Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego oraz tzw. wędrownego Festiwalu Sztuki Trans/Misje, którego autorem jest Teatr im W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Formuła Festiwalu zakłada, że jego kolejne edycje będą odbywały się na przemian u poszczególnych partnerów przedsięwzięcia: w Polsce w Rzeszowie, na Słowacji w Koszycach w Czechach w Ostrawie, a także na Węgrzech w Debreczynie. Z kolei konsul Körmendy zachęcała również do współpracy w obszarze turystycznym, w tym turystyki uzdrowiskowej a także podkreśliła znaczenie wspólnych działań na płaszczyźnie gospodarczej-niezwykle istotnej dla rozwoju obu krajów.

Wizyta na Podkarpaciu Konsul Adrienne Körmendy związana była z udziałem w II Ogólnopolskim Forum Samorządów, które odbyło się 10 lutego w Centrum Wystawienniczo Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce.


Małgorzata Kwiatkowska
Kancelaria Zarządu UMWP