logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

170630 ukrainaTrzecie spotkanie Grupy Zadaniowej KR poświęcono kwestiom postępującej decentralizacji na Ukrainie oraz próbie określenia efektów Programu Wsparcia Komisji Europejskiej U-LEAD. W spotkaniu wziął udział Markku Markkula – przewodniczący Komitetu Regionów oraz marszałek Władysław Ortyl.

Powołana na wniosek Ukrainy, grupa zadaniowa Komitetu Regionów funkcjonuje od 2015 r. Jej głównym celem jest wspieranie reform poprzez dzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami w dziedzinie decentralizacji i podziału władzy. Jednym z zadań grupy jest umożliwienie przedstawicielom władz lokalnych i samorządowych, budowania relacji typu peer-to-peer (pomiędzy odpowiednikami z UE i Ukrainy).

Grupa Zadaniowa Komitetu Regionów ds. Ukrainy działa w ramach CORLEAP, które stanowi forum polityczne władz lokalnych i regionalnych z Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego. CORLEAP daje możliwość omówienia wkładu miast i regionów w rozwój Partnerstwa Wschodniego.

Obecny w Chyrowie marszałek Władysław Ortyl wyraził gotowość współpracy i wymiany doświadczeń dot. m.in. budowy samorządności.

Rodząca się samorządność na Ukrainie jest niezwykle istotna z punktu funkcjonowania państwa w pełnym systemie demokratycznym. W Polsce mamy naprawdę dobre doświadczenia i myślę, że Ukraina z nich będzie czerpała – mówił w trakcie spotkania marszałek Władysław Ortyl.     

Jednym tematów podczas spotkania w Obwodzie Lwowskim było omówienie działań w ramach Programu Wsparcia Komisji Europejskiej U-LEAD.  Uruchomiony w 2016 r. program ma na celu ustanowienie wielopoziomowego zarządzania: przejrzystego, odpowiedzialnego i odpowiadającego potrzebom społeczeństwa. To kolejny krok we wdrażaniu pakietu wsparcia Komisji Europejskiej dla Ukrainy. Czas trwania programu określono na 18 miesięcy, natomiast jego budżet wynosi 97 mln euro.

Michał Mielniczuk/BP UMWP
fot. Gumenyuk Ruslan/Lviv