logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

170530 ukrainaWojewództwo podkarpackie będzie wciąż współpracować z obwodem tarnopolskim. Stosowny protokół w tej sprawie podpisano niedawno w Tarnopolu.

25 maja Marszałek Województwa Podkarpackiego uczestniczył w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym w Tarnopolu. Jest to cykliczne wydarzenie, którego organizatorem jest Państwowa Administracja Obwodu Tarnopolskiego oraz Rada Miasta Tarnopol. Partnerami Forum są Ukraińska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Jak co roku, na wydarzenie przybyło ok. 700 przedstawicieli polityki oraz biznesu, zarówno z Ukrainy, jak i z zagranicy.

Ważnym momentem podczas Forum było podpisanie Protokołu wykonawczego na lata 2017-2018 do Porozumienia o współpracy między Województwem Podkarpackim i Obwodem Tarnopolskim. Dokument, który został podpisany przez Marszałka Władysława Ortyla i Przewodniczącego Państwowej Administracji Obwodu Tarnopolskiego – Stepana Barnę, określa następujące zadania do realizacji w latach 2017-2018:

-  organizacja spotkań ekspertów oraz szkoleń dla przedstawicieli organów samorządu miejscowego z Obwodu Tarnopolskiego z zakresu wprowadzania decentralizacji,

- powołanie grupy roboczej w celu przygotowania wspólnych projektów trans granicznych,

- prezentacja Obwodu Tarnopolskiego w ramach odbywającego się w Rzeszowie Forum „Europa-Ukraina”,

- prezentacja Województwa Podkarpackiego w ramach obchodów Dni Polskich w Tarnopolu,

- organizacja spotkań ekspertów i wizyt studyjnych dla przedstawicieli kształcenia zawodowego z Obwodu Tarnopolskiego,

- organizacja warsztatów „Zachowanie dziedzictwa historycznego i jego wykorzystanie w celach turystycznych”,

- organizacja spotkań eksperckich z zakresu wyłaniania i monitorowania regionalnych inteligentnych specjalizacji.

 

Forum było także okazją do zaprezentowania potencjału Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka, który dzięki prowadzonym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego działaniom na rzecz rozwoju relacji z Ukrainą, nawiązał początkiem tego roku współpracę z regionalnym portem lotniczym w Tarnopolu.

Justyna Dec
Oddział współpracy międzynarodowej