Dzięki współpracy Domu Polski Wschodniej w Brukseli z Klastrem Obróbki Metali, firmy z Polski wschodniej miały okazję uczestniczyć w jednych z największych i najważniejszych na świecie imprez przemysłowych, podczas których promowane są nowe idee i nowinki branżowe, Hannover Messe. W tym roku, wg szacunków, trwające właśnie targi odwiedzi 200 tys. zwiedzających, w tym 70 tys. gości z zagranicy. Swoje oferty przedstawia tam ponad 5 tys. wystawców z 70 krajów.
 
Tegoroczna edycja targów jest szczególna ze względu na to, że Polska, jako kraj partnerski, jest najbardziej widocznym uczestnikiem wydarzenia. Polskie firmy skupione głównie w prestiżowym pawilonie narodowym przykuwają szczególną uwagę, a zainteresowanie spotęgowała ceremonia otwarcia z multimedialną prezentacją Polskiego wkładu w światową naukę i rozwój przemysłu. Kluczowe wystąpienia podczas gali wygłosiła niemiecka kanclerz Angela Merkel, oraz premier RP Beata Szydło. Tegoroczna edycji targów trwa do 28 kwietnia 2017 r.
 
Hasłem przewodnim tegorocznych targów jest „Integrated Industry – Creating Value”. Idea ta łączy w sobie różne tematy związane np. z cyfryzacją produkcji (Industry 4.0) czy efektywnością energetyczną. Natomiast hasło przewodnie polskiej obecności na targach w Hanowerze, jako kraju partnerskiego, to SMART MEANS POLAND. Udział Polski jako kraju partnerskiego wspomaga ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych. Zwiększenie umiędzynarodowienia polskiej gospodarki oraz zwiększenie eksportu towarów i usług zaawansowanych technologicznie to jedne z najistotniejszych elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
 
Na stoisku Polski Wschodniej w Hanowerze pokazały się firmy: Promotech, Promotech KM, Nota, APS, Alnea Soldering, Roztocze i Jazon, a także Poltra ze Stalowej Woli oraz Fin z Kolbuszowej. Stoisko było wystylizowane w barwach narodowych, z 3 wyraźnymi oznaczeniami: Polska, Polska Wschodnia i Klaster Obróbki Metali.
 
Ponadto, na stoisku narodowym, wśród zaproszonych przez spółkę Orlen start-upów, swoją ofertę prezentowała firma Nowak Innovations z Krosna.
 
Edgar szewczyk
Dom Polski Wschodniej