logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Ambasador Kanady Stephen de BoerTrzeci dzień Europejskiego Kongresu Robotycznego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym rozpoczął się od spotkania wicemarszałka Bogdana Romaniuka z Ambasadorem Kanady w Polsce - Stephenem de Boerem.

To pierwsza wizyta ambasadora de Boera na Podkarpaciu po objęciu funkcji w listopadzie 2015 r. Podczas spotkania ambasador mówił o skali inwestycji kanadyjskich w regionie oraz podziękował za zaangażowanie samorządu województwa w organizację majowej wizyty kanadyjskich przedsiębiorców z prowincji Quebec. Efektem tej misji gospodarczej jest kolejna kanadyjska inwestycja na Podkarpaciu.

Według szacunków ambasady, dotychczasowe kanadyjskie inwestycje pozwoliły stworzyć w naszym regionie 5 tysięcy stabilnych miejsc pracy, a jak podkreślił ambasador, oczekująca na ratyfikację KompleksowaUmowaGospodarczo-Handlowa (CETA) pomiędzy UE a Kanadą, może ten stan rzeczy jeszcze poprawić. Z uwagi m.in. na zlokalizowaną w naszym regionie „Dolinę Lotniczą”, Podkarpacie jest wśród najważniejszych partnerów Kanady w tej części Europy, dlatego dużą część spotkania poświęcono na dyskusję o wspólnych przedsięwzięciach w roku 2017. Jednym z takich kluczowych wydarzeń mają być majowe targi „Aerospace & Defense Meetings Central Europe Rzeszów 2017”, w których Kanadyjczycy zapowiedzieli już swój udział.

Edgar Szewczyk UMWP
Fot. Julia Marek