160909 ukrainaKilkudziesięciu samorządowców z całej Ukrainy odwiedziło siedzibę samorządu województwa. Gości przyjął wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Samorządowcy uczestniczyli w  XXVI Forum Ekonomicznych w Krynicy. 

Witając ukraińskich samorządowców wicemarszałek Bogdan Romaniuk mówił o swoich doświadczeniach na różnych szczeblach samorządu oraz zakresie działania poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego i ich wzajemnej współpracy.

Spotkanie było okazją do prezentacji kompetencji samorządu wojewódzkiego z uwzględnieniem kompetencji wojewody w regionie. Była to także sposobność do pokazania, jak województwo podkarpacie wykorzystało dostępne do tej pory Fundusze Europejskie.

Samorządowcy zza wschodniej granicy bardzo zainteresowani byli Programem Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Po wizycie w urzędzie marszałkowskim ukraińscy goście zwiedzili Centrum Wystawienniczo- Kongresowe w podrzeszowskiej Jasionce oraz zapoznali się ze sposobem funkcjonowania Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. Odwiedzili także Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży   

Foto Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP