logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

160909 indiePodkarpackie rozpoczyna współpracę z partnerami z Indii, a dokładniej z dynamicznie rozwijającym się stanem Gujarat. Dziś w tej sprawie marszałek spotkał się z Ambasadorem Indii w Polsce Ajay’em Bisaria oraz przedstawicielami misji gospodarczej, którzy w dniu 9 września przebywali na Podkarpaciu.

W ramach misji gospodarczej na Podkarpacie przyjechali z Indii prezesi i dyrektorzy reprezentujący różne branże od spożywczej po przemysł i nowoczesne technologie. Przedsiębiorcom, oprócz Ambasadora, towarzyszy także Sekretarz Stanu Gujarat – pani S. Aparna.

Indyjscy biznesmeni szukają w Polsce partnerów do biznesu. Region, z którego pochodzą – stan Gujarat - jest jednym z trzech najbardziej uprzemysłowionych w Indiach. Na spotkaniu, które odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym rozmawiano o możliwych obszarach współpracy wymieniając wśród nich m.in. lotnictwo i produkcję żywności.

Chcemy współpracować z partnerami ze stanu Gujarat. Przed nami plany i zamiary, ale chcę przypomnieć, że stąd z Podkarpacia były eksportowane do indyjskiej armii samoloty szkoleniowo-treningowy Iskra. Myślę, że nasze dzisiejsze spotkanie pozwoli nam lepiej poznać potencjał i możliwości współpracy – mówił podczas spotkania marszałek Władysław Ortyl.

Ambasador Ajay’a Bisaria mówił podczas wizyty o przemianach gospodarczych i społecznych, jakie dokonały się w ostatnich latach w Indiach i zachęcał do współpracy.

W tej chwili Indie są najszybciej rozwijającym się krajem na świecie z tempem rozwoju 7,5%. Dzięki reformom, które przeprowadziliśmy Indie są również najbardziej otwartym miejscem dla inwestycji zagranicznych – mówił Ambasador Indii w Polsce.

Podczas spotkania o możliwościach współpracy mówił także prezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo – Handlowej. Do inwestowania w Indiach zachęcała także S. Aparna – przedstawicielka rządu stanu Gujarat, która wręczyła marszałkowi Ortylowi zaproszenie na mające odbyć się w styczniu 2017 r. Forum Vibrant Gujarat. To spotkanie z udziałem tysięcy indyjskich i zagranicznych biznesmenów oraz polityków. Z kolei marszałek przekazał na ręce pani sekretarz list podpisany przez zarząd województwa oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który jest deklaracją współpracy ze strony Podkarpacia.

Wyrażamy przekonanie, że współpraca między naszymi regionami ma realne szanse powodzenia. Wierzymy także, że przyniesie ona wiele korzyści, stając się platformą wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, a także zbliżenia kulturowego mieszkańców obu regionów – czytamy w deklaracji współpracy.

Po oficjalnych prezentacjach podkarpaccy przedsiębiorcy mieli okazję do nawiązania pierwszych kontaktów biznesowych podczas rozmów z partnerami z Indii, którzy biorą udział w misji gospodarczej. Z delegacją spotkali się również Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

 

tekst/fot.

Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP