W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbyła się uroczysta inauguracja Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce. Oprócz przedstawicieli Polonii Amerykańskiej uczestniczyli w niej także zaproszeni goście – m. in. Szef Gabinetu Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski oraz Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski, który zapowiedział organizację w 2018 roku w Polsce Forum Polonii z całego świata. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl zadeklarował wstępnie, że Podkarpacie może się podjąć organizacji takiego wydarzenia.

Kolejną ważną dla Polonii z Ameryki informacją była zapowiedź prezesa PLL LOT, Rafała Milczarskiego o wznowieniu lotów z Polski do Newark.

Zaprzestanie łączności przez Newark to był błąd, za co w imieniu PLL LOT przepraszam – powiedział prezes R. Milczarski.

Otwarcie Forum Polonii Amerykańskiej na Podkarpaciu rozpoczęło się od wystąpień  organizatorów i zaproszonych gości. Szef Gabinetu Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym znalazły się m.in. podziękowania dla Polonii z USA.

Państwa doskonale zorganizowane działania   miały ogromne znaczenie na drodze Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dla umocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz dla naszego bezpieczeństwa – napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP dziękował za organizację Forum na Podkarpaciu, mówiąc, że to wielkie święto.

To fenomenalny pomysł, za który dziękuję marszałkowi woj. podkarpackiego W. Ortylowi. To genialne, że Forum odbywa się właśnie na Podkarpaciu. Na pewno mogliście państwo już obejrzeć wspaniałe miejsca i zobaczyć jak Polska pięknie się rozwija – mówił Marszałek Senatu RP.

Frank Spula – Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej podkreślał, tak jak wiele innych osób, że odbywające się w Polsce, na Podkarpaciu Forum Polonii Amerykańskiej to historyczne wydarzenie.

To jest historyczny moment dla nas wszystkich, dla ludzi którzy biorą udział w Forum, ale trzeba też pamiętać o ludziach, którzy tworzyli KPA – na pewno na nas patrzą i nam kibicują – mówił Frank Spula.

Jan Cytowski – Prezes Rady Polonii Świata mówił z kolei o tym, że Polonia na bieżąco śledzi wydarzenia w kraju i dlatego Forum jest tak ważnym wydarzeniem.

Jest to ten moment, żeby pokazać Polsce, że my Polacy mieszkający poza granicami kraju jesteśmy żywo zainteresowani tym co się w Polsce dzieje, co się o Polsce mówi i jak jest postrzegana na świecie – powiedział J. Cytowski.

Marszałek Władysław Ortyl otwierając Forum Polonii Amerykańskiej podkreślał gospodarcze związki Podkarpacia z USA i mówił, że liczy na efekty tego spotkania.

Forum to nowa formuła dialogu pomiędzy Polską a Polonią za granicą. Jesteśmy pewni, ze ta formuła się sprawdzi w praktyce i przełoży się na konkretne efekty – powiedział marszałek W. Ortyl.

Polonię powitał także prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Longin Komołowski.

To jest dobry moment, żeby ci którzy przyjechali z USA przyjrzeli się temu, co zrobiliśmy z wolnością. Po rozmowach w kuluarach widzę pełne zachwytu słowa dotyczące tego, co się w Polsce wydarzyło – mówił prezes Longin Komołowski.

Obecny na inauguracji Forum Jerzy Kwieciński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju zaprosił z kolei przedstawicieli Polonii do współpracy gospodarczej. Odczytano także listy, które do uczestników Forum skierowali: Premier RP Beata Szydło, Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Po uroczystej inauguracji Forum Polonii Amerykańskiej odbyły się panele dyskusyjne. Pierwszy  poświęcony był starym i nowym zasadom opieki nad Polonią i Polakami za granicą. W kolejnym panelu goście mówili o wyzwaniach generacyjnych, o tym jak zachować tożsamość narodową na przestrzeni pokoleń. „Co łączy, a co dzieli Polskę z Polonią w Stanach Zjednoczonych?” – to temat ostatniego panelu dyskusyjnego.

Otwarciu towarzyszyły także wystawy, stoiska promocyjne miast oraz inne formy prezentacji regionu i jego potencjału. Dla gości forum specjalny występ przygotował zespół "Połoniny". Atrakcją było także malowanie piaskiem.

Podczas inauguracji marszałek Władysław Ortyl otrzymał od przedstawicieli Polonii pamiątkową flagę USA.

Forum Polonii Amerykańskiej organizowane jest wspólnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Partnerami lokalnymi projektu są: Miasto Rzeszów, Miasto Stalowa Wola, Miasto Sanok, Powiat Sanocki, Gmina Lubaczów.

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP