logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

To będzie historyczne wydarzenie. Chcemy pokazać uczestnikom Forum Podkarpacie, jego walory kulturowe i historyczne, ale chcemy też zachęcić do inwestowania w naszym regionie – mówił podczas konferencji prasowej poświęconej I Forum Polonii Amerykańskiej marszałek Władysław Ortyl.

W Forum weźmie udział około 120 zaproszonych gości. Będą uczestniczyć zarówno w uroczystej sesji sejmiku, jak i inauguracji Forum w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. 27 i 28 lipca będzie część gospodarcza tego wydarzenia, która jest dla nas bardzo ważna, gdyż chcemy zaktywizować kapitał polonijny, nie tylko z Ameryki, ale także z innych części świata, by mógł służyć Podkarpaciu i całemu krajowi – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl.

W konferencji wziął także udział senator Artur Warzocha – zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Honorowy patronat nad I Forum Polonii Amerykańskiej objął Marszałek Senatu RP. Kancelaria Senatu wspiera to wydarzenie także finansowo.

W ramach Forum odbędą się obrady Delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Obrad Kongresu nigdy do tej pory nie przeprowadzano poza Ameryką. Ich organizacja w Polsce będzie wydarzeniem bezprecedensowym w dotychczasowej, ponad 70-letniej działalności KPA

Cieszy nas ta inicjatywa zarządu województwa, gdyż wpisuje się idealnie w politykę, którą prowadzi Senat RP wobec Polonii i Polaków mieszkających za granicą.  Mamy świadomość tego co w czasach powojennych Kongres Polonii Amerykańskiej zrobił dla naszego kraju, gdy panował u nas komunizm. Dzisiaj przychodzą nowe wyzwania. Zależy nam na tym, aby KPA był aktywnym partnerem wobec administracji państwowej USA, a jednocześnie, by był rzecznikiem naszych interesów na arenie międzynarodowej – mówił Senator Artur Warzocha.

Marek Różycki – sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podziękował marszałkowi za możliwość uczestniczenia w organizacji Forum Polonii Amerykańskiej.

KPA jest jedną z największych organizacji polonijnych na świecie, dla nas jest to partner strategiczny. To bardzo ważne, że takie wydarzenie może mieć miejsce na Podkarpaciu – powiedział Marek Różycki.

Wicemarszałek Bogdan Romaniuk przypomniał jakie były początki Forum.

Ten pomysł zrodził się w 2014 roku, kiedy brałem udział w 70-leciu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Wtedy zaproponowaliśmy, żeby kolejne posiedzenie Kongres mógł odbyć na Podkarpaciu. To się udało. Myślę, że lipcowe Forum na Podkarpaciu będzie formą podziękowania dla KPA za pomoc jaka płynęła od Kongresu na przestrzeni tych wszystkich lat – powiedział wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że spodziewa się po Forum efektów gospodarczych, nawiązania biznesowych kontaktów i zaprezentowania możliwości Podkarpacia. A z drugiej strony liczy także na promocję turystyczną naszego województwa. Uczestnicy Forum oprócz Rzeszowa będą także m.in. w takich miastach jak Stalowa Wola, Mielec, Sanok, Lubaczów.

I Forum Polonii Amerykańskiej organizowane jest wspólnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP. Partnerami lokalnymi są miasta: Rzeszów, Stalowa Wola, Sanok, Powiat Sanocki oraz Gmina Lubaczów.

„Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą”.


Monika Konopka
Fot. Daniel Kozik
Video: Sebastian Kieszkowski