Trwa objazd studyjny dziennikarzy z Podkarpacia po inwestycjach zrealizowanych dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja 2007-2013 promujący program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Dziennikarze zapoznali się już z projektami, których celem jest rozwój produktów turystycznych oraz aktywizacja terenów przygranicznych Polski i Słowacji.

Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt „Karpackie niebo”, którego celem jest promowanie wiedzy związanej z astronomią. Dzięki niemu zrealizowano inwestycje mające na celu rozwój astroturystyki. Zainteresowanie wzbudził także projekt związany z turystyką konną zrealizowany przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej oraz projekt pod nazwą: Międzynarodowy rezerwat biosfery „Karpaty Wschodnie”, zrealizowany przez Bieszczadzki Park Narodowy.

Przedstawiciele podkarpackich mediów przyjrzeli się także projektom mającym na celu zachowanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego na pograniczu polsko-słowackim. W ramach tych projektów odrestaurowano między innymi park w Humennem i odnowiono cerkwie na terenie Greckokatolickiego Arcybiskupstwa Preszów oraz gminy Komańcza.

Dziennikarze zobaczą jeszcze projekt zrealizowany przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy oraz park linowy i wyciąg narciarski w gminie Krosno.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP