160419 Seattle wizyta w Boeingu 2Nowe kontakty biznesowe oraz szanse na rozwój współpracy z amerykańskim stanem Washington to efekt misji gospodarczej do Seattle, jaka odbyła się w dniach 12-16 kwietnia br. z inicjatywy Województwa Podkarpackiego. W delegacji uczestniczyli przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw działających w Dolinie Lotniczej. Urząd Marszałkowski reprezentował Michał Tabisz, dyrektor departamentu promocji i współpracy gospodarczej. Partnerem w organizacji misji była Polsko-Amerykańska Izba Handlowa Pacific Northwest.
Podkarpaccy przedsiębiorcy mieli okazję zaprezentować się podczas seminarium poświęconego branży lotniczej w siedzibie World Trade Center w Seattle, w którym uczestniczyli m.in. wicegubernator stanu Washington Brad Owen, mer Seattle Ed Murray oraz konsul generalny RP w Los Angeles Mariusz Brymora. Udział wzięli również przedstawiciele lokalnych firm, instytucji otoczenia biznesu oraz klastra Pacific Northwest Aerospace Alliance. W trakcie seminarium dyr. Tabisz zachęcał amerykańskich partnerów do lokowania nowych inwestycji na Podkarpaciu, przywołując przykłady zagranicznych firm, które już odniosły tu sukces. Obecny w Seattle członek zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza Marek Bujny podkreślał rosnące znaczenie klastra jeśli chodzi o prowadzenie prac badawczo-rozwojowych i tworzenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie technologii lotniczych.
 
Uczestnicy misji odwiedzili również fabrykę Boeinga w Everett, w której produkowane są m.in. słynne Dreamlinery. Podczas wizyty podkreślano istotną rolę firm z Doliny Lotniczej w dostarczaniu komponentów wykorzystywanych w produkcji samolotów Boeing. Zwieńczeniem programu misji były dwudniowe targi Aerospace & Defence Summit, które stworzyły okazję podkarpackim przedsiębiorcom do pozyskania partnerów biznesowych z USA, Kanady i wielu innych krajów reprezentowanych podczas imprezy.