160412 holandiaUrząd marszałkowski odwiedzili dzisiaj wyjątkowi goście – młodzież z Holandii. Uczniowie przyjechali na Podkarpacie na zaproszenie swoich rówieśników i dyrekcji z LO w Przeworsku.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, gdzie zapalono znicze i rozmawiano o tragicznej karcie w najnowszej historii kraju. Następnie młodzi ludzie zobaczyli siedzibę władz samorządowych województwa. Po urzędzie oprowadził ich członek zarządu Lucjan Kuźniar, który opowiadał czym zajmuje się samorząd województwa, jakie ma kompetencje i jakie zadania realizuje. Uczniowie z Holandii zobaczyli między innymi pamiątkowe tablice poświęcone marszałkowi i posłowi Leszkowi Deptule oraz płk. Łukaszowi Cieplińskiemu. Byli też w sali audytoryjnej, gdzie obraduje lokalny parlament.

Znajdujecie się w miejscu, gdzie zapadają najważniejsze dla Podkarpacia decyzje. Budżet naszego regionu wynosi ok. miliarda złotych. O sposobie jego wydatkowania decyduje 33 radnych wybieranych w wyborach powszechnych. Ja też już pięciokrotnie byłem wybierany do samorządów różnego szczebla, a obecnie już drugą kadencję pełnię funkcje w zarządzie województwa – opowiadał młodzieży członek zarządu Lucjan Kuźniar.

Oprócz spotkania w urzędzie marszałkowskim młodzi goście z Holandii zobaczą także m.in. zamek w Łańcucie, zakład produkcyjny w Górnie. Pojadą też w Bieszczady, na wycieczkę do Krakowa i Bochni oraz zwiedzą obóz zagłady w Oświęcimiu.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk