Reprezentacyjną Piątą Aleją na Manhattanie po raz 78. przemaszerowała Parada Pułaskiego. W tym roku pojawił się na niej także akcent podkarpacki. W paradzie będącej wielką manifestacją polskości uczestniczyła Katarzyna Sołek – dyr. Kancelarii Zarządu oraz Bogdan Romaniuk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Tegorocznym honorowym marszałkiem Parady Pułaskiego był ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który powiedział, że takie wydarzenia są potrzebne Polakom, gdyż łączą ludzi. Ks. kardynał wcześniej był głównym celebransem uroczystej mszy św. odprawionej w kilku językach w katedrze św. Patryka, która zgromadziła tłumy Polonii. Po mszy kardynał Dziwisz pozdrawiał przechodzące Piątą Aleją poszczególne grupy biorące udział w paradzie.

W paradzie wzięły udział setki przedstawicieli Polonii z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut, reprezentujących parafie, szkoły polonijne, organizacje i zrzeszenia.

Po raz pierwszy w Paradzie Pułaskiego oficjalnie maszerowali przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Udział w Paradzie był okazją do promocji regionu, ale również przypomnienia, iż w przyszłym roku na Podkarpaciu na zaproszenie Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, obradować będzie Kongres Polonii Amerykańskiej.

Przyszłoroczne spotkanie Polonii w Rzeszowie oraz uroczystości związane z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej były przedmiotem spotkania Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Bogdana Romaniuka z Konsulem Generalnym RP w Nowym Jorku, Urszulą Gacek.

Biuro prasowe UMWP