Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Aktualności

Ambasadorowie na Podkarpaciu. Co ich urzekło w naszym województwie?

|
Michał Mielniczuk

Swoją trzydniową wędrówkę po Podkarpaciu Ambasadorzy rozpoczęli w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym AEROPOLIS, gdzie wysłuchali prezentacji na temat działalności Parku oraz przyjaznego klimatu inwestycyjnego regionu. Zapoznali się z profilami działalności dwóch firm działających w Inkubatorze Technologicznym – ML System oraz South Bay Solutions Europe a także mieli sposobność ich zwiedzenia.

Podkarpacie to nie tylko dobrze rozwijająca się, konkurencyjna  gospodarka, inteligentne specjalizacje i innowacyjne rozwiązania, to także niepowtarzalna atmosfera miejsc o bogatej i niezwykłej historii. Dlatego też nasi zagraniczni goście odwiedzili Muzeum – Zamek w Łańcucie, jedną z najbardziej urokliwych rezydencji w Polsce, znaną ze wspaniałych wnętrz i wyjątkowej kolekcji pojazdów.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od zwiedzania XV wiecznego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Bliznem, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym punktem na mapie podkarpackiej wędrówki ambasadorów była wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego. Spacer po zrekonstruowanym centrum galicyjskiego miasteczka okazał się niezwykłą lekcją historii, a także niezapomnianym przeżyciem. Dopełnieniem pobytu w Sanoku była wizyta na Zamku Królewskim, gdzie nasi goście obejrzeli najpiękniejszą kolekcję sztuki cerkiewnej, która w swoich zbiorach gromadzi ponad 1200 eksponatów oraz galerię prac Zdzisława Beksińskiego, jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych artystów.

Atutem Województwa Podkarpackiego są nie tylko piękne miejsca, gościnni, serdeczni ludzie, ale także wyszukane i niepowtarzalne smaki tradycyjnych potraw. Dlatego też podczas regionalnej kolacji w Arłamowie mieliśmy sposobność zaprezentować wyroby lokalnych producentów.

W ostatnim dniu pobytu Ambasadorzy zwiedzili najpiękniejsze zakątki Przemyśla,  jednego z najstarszych miast w Polsce. Miasta szczycącego się niezwykłym dziedzictwem kulturowym oraz bogactwem ponad tysiąca zabytków. Miasta, które urzekło wszystkich swym niezwykle malowniczym pejzażem stromych uliczek i wielowiekowych budowli.

Paulina Bąk - Jachna
Oddział współpracy międzynarodowej
Fot. Krzysztof Zajączkowski
Dep. Promocji i Współpracy Gospodarczej