O podkarpackiej gospodarce i współczesnych możliwościach rozwoju regionów rozmawiali dziś marszałek Władysław Ortyl i Andrew Lewer, poseł do Parlamentu Europejskiego, który przyjechał do naszego regionu na zaproszenie Tomasza Poręby, posła do PE. Brytyjczyk reprezentujący region East Midlands jest członkiem Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Kultury i Edukacji w Parlamencie Europejskim.

Marszałek na spotkaniu zaprezentował Województwo Podkarpackie, jako region z nowoczesną gospodarką, mówił o współczesnych możliwościach województwa, jakie daje przemysł lotniczy i stawianie na innowacje:

- Przemysł lotniczy, mający na Podkarpaciu bogate tradycje sięgające Centralnego Okręgu Przemysłowego jest dziś najważniejszym sektorem gospodarki. Inwestują tu międzynarodowe korporacje, które widzą szansę na swój rozwój – mówił marszałek.

Marszałek zwrócił jednocześnie uwagę na to, że nasz region zamieszkują ludzie młodzi i ambitni i to właśnie oni stanowią o jego sile, bo dostrzegają to zagraniczni inwestorzy, jak ostatnio Rolls Royce, który poinformował, że będzie budował na Podkarpaciu swoją fabrykę. Marszałek zauważył, że duże inwestycje generują kolejne miejsca pracy, co jest szczególnie korzystne dla rynku pracy. Mówił także o tym, jak ważna dla Podkarpacia jest autostrada A4 i droga S19, które krzyżują się w bezpośredniej okolicy Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

- Zabiegamy o budowę S19 będącej częścią Via Carpathia, bo widzimy potrzebę rozbudowy szlaków transportowych z północy na południe, przy czym w Europie dominują połączenia ze wschodu na zachód – mówił Ortyl.

Andrew Lewer, poseł do PE zwrócił uwagę, że infrastruktura drogowa wzmacnia wizerunek regionów w oczach inwestorów powodując, że stają się one bardziej otwarte na nowe inicjatywy. Wykazał zainteresowanie dynamicznym rozwojem branży lotniczej w naszym województwie, doszukując się wspólnych cech Podkarpacia i East Midlands. Pytał też o sytuację na Ukrainie i to, w jaki sposób przekłada się ona na regionalna gospodarkę.

Na zakończenie, poseł Tomasz Poręba podziękował gościowi za przybycie na Podkarpacie oraz za wsparcie projektów Via Carpathia i Strategii Karpackiej. Do podziękowań dołączył marszałek, który powiedział, że Strategia Karpacka to istotny dla Podkarpacia projekt, który może łączyć regiony tej części Europy i realnie wspierać Ukrainę w wewnętrznych przemianach.

Wczoraj Andrew Lewer zapoznał się z efektami wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, na przykładzie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Dziś zwiedzi jeszcze Centrum Dydaktyczno-Naukowe Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, które powstało dzięki środkom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Będzie też w Łańcucie i Sanoku, gdzie zobaczy projekt „Galicyjski Rynek”, którego budowa była możliwa dzięki Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko.

 

Daniel Kozik
Biuro Prasowe