Spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biznesu oraz izb gospodarczych, z Kongresem Polonii Amerykańskiej, a także z liderami organizacji polonijnych, takich jak nowojorska Fundacja Kościuszkowska czy Centrum Polsko-Słowiańskie w Nowym Jorku, dyskusje o  współpracy z amerykańskimi firmami jak również prezentacja potencjału Podkarpacia w  polonijnych mediach – to tylko niektóre elementy wizyty podkarpackiej delegacji w Stanach Zjednoczonych. Obyła się ona w dniach od 3 do 7 czerwca br.

Głównym celem wizyty w Stanach Zjednoczonych marszałka Władysława Ortyla oraz towarzyszącej mu delegacji była chęć nawiązania kolejnych kontaktów biznesowych, które mogą zaowocować ściągnięciem na Podkarpacie nowych amerykańskich inwestorów.

 

Od kilku lat samorząd województwa konsekwentnie rozwija współpracę właśnie na tym kierunku. Stąd kolejne wyjazdy i rewizyty, biznesowe spotkania oraz konferencje, które mają tworzyć dobry klimat wokół regionu. Podkarpacie od lat konsekwentnie stawia na współpracę z firmami ze Stanów Zjednoczonych. To, jak ważny jest ten kierunek widać po udziale amerykańskiego kapitału w inwestycjach na Podkarpaciu. Dotyczy to nie tylko Doliny Lotniczej, ale także firm z branży motoryzacyjnej i farmaceutycznej. 

 

My – jako województwo podkarpackie - wielokrotnie podkreślaliśmy i nadal podtrzymujemy kierunek amerykański, jeżeli chodzi o poszukiwanie inwestorów. Robimy to nawet wbrew decyzjom polskiego rządu, gdyż upatrujemy w nim źródło potrzebnych działań inwestycyjnych, wejść kapitałowych. Stąd ten wyjazd – podsumowywał wizytę w USA marszałek Władysław Ortyl, podczas spotkania z dziennikarzami.

W Chicago delegacja z Podkarpacia uczestniczyła w Polsko-Północnoamerykańskich Warsztatach Gospodarczych w Chicago. Warsztaty te były okazją do bezpośrednich rozmów, w jednym miejscu – bez konieczności podróżowania po USA i Kanadzie, z przedstawicielami Izb Gospodarczych łączących polski biznes z przedsiębiorcami z Ameryki Północnej, m. in. z Florydy, Seattle, Toronto i oczywiście Chicago. Rozmowy te dotyczyły nowych możliwości współpracy gospodarczej z firmami z USA i Kanady. Brali w nich udział między innymi: Wojciech Śniegowski z Kanadyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej z Toronto, Anna Morzy z Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Chigago, Margaret Andraka  z Izby z Gainesville na Florydzie, Teresa Idelak–Davis reprezentująca Izbę ze Seattle i John Pektus z Las Vegas. Za oceanem Izby Gospodarcze odgrywają kluczową rolę w nawiązywaniu relacji biznesowych, między innymi pomiędzy przedsiębiorstwami a samorządami oraz pośredniczą w pozyskiwaniu zagranicznych inwestorów. Rozmowy podczas warsztatów w Chicago dotyczyły głównie tego, jakie branże mogą być najbardziej interesujące dla kapitału amerykańskiego i kanadyjskiego, do kogo i jak skutecznie dotrzeć z naszą ofertą. Już widać pierwsze efekty tych spotkań. W przyszłym tygodniu Podkarpacie odwiedzi duży inwestor, zainteresowany uruchomieniem produkcji w Polsce i stworzeniem setek nowych miejsc pracy.

Przedstawiciele trzech stanów – Alabama, Oklahoma i Waszyngton, widząc aktywność regionu zgłosili z kolei chęć dalszych rozmów z nami podczas Paris Air Show, które w połowie czerwca odbywa się pod Paryżem. Podkarpacie będzie tam prezentowało potencjał swej branży lotniczej. Widzimy zainteresowanie Amerykanów i traktujemy to bardzo poważanie – podkreślał w rozmowie z dziennikarzami marszałek Ortyl.

Spotkania podczas warsztatów gospodarczych w Chicago były także okazją do kontynuacji działań na rzecz stworzenia możliwości dla rozpoczęcia lotów cargo pomiędzy podrzeszowską Jasionką a Miami.

Drugim, nie mniej ważnym celem wizyty w Stanach Zjednoczonych było spotkanie z przedstawicielami najbardziej prestiżowych instytucji polonijnych, działających w USA. 

Podkarpackie już wcześniej nawiązało współpracę  z Kongresem Polonii Amerykańskiej. W ubiegłym roku przewodniczący Sejmiku Bogdan Romaniuk rozmawiał już w Stanach Zjednoczonych na temat możliwości organizacji na Podkarpaciu Forum Polonijnego. Byłoby to bezprecedensowe wydarzenie, o charakterze zarówno biznesowym, jak i polonijnym,  które z pewnością zwróci uwagę wielu potencjalnych inwestorów zza oceanu na możliwości inwestycyjne Podkarpacia oraz nasze tereny pod inwestycje. Zaproszenie dla Kongresu jest elementem konsekwentnego budowania polsko-amerykańskich relacji, które tworzy samorząd województwa, a które są szansą na rozwój gospodarki Podkarpacia, a tym samym całego regionu.  

 

Marszałek Władysław Ortyl spotkał się w Chicago z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą oraz liderami organizacji polonijnych, aby ponownie zachęcić do przyjazdu do Polski. Rozmowy dotyczyły idei organizacji w lipcu 2016 roku, na Podkarpaciu pierwszego w historii Forum Polonii z krajów Ameryki Północnej poza granicami tego kontynentu.

Wydarzenie to będzie miało zarówno wymiar patriotyczny, jak i gospodarczy. W programie forum ma znaleźć się miedzy innymi konferencja młodych polonijnych liderów biznesu, pracujących w dużych, globalnych korporacjach lub prowadzących własne przedsiębiorstwa. To niezwykle wpływowa grupa ludzi, których chcemy ściągnąć na Podkarpacie – relacjonował dziennikarzom marszałek Władysław Ortyl. 

Podczas spotkania z Frankiem Spulą marszałek przedstawił propozycję Podkarpacia. Forum mogłoby odbyć się w nowoczesnych i świetnie wyposażonych wnętrzach Centrum Kongresowo-Wystawienniczego w Jasionce. Decyzja Kongresu Polonii Amerykańskiej o udziale w tym wydarzeniu zapadnie za miesiąc, w lipcu podczas obrad Kongresu.

Pobyt w Chicago był także okazją do udziału w uroczystościach z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska i 25-lecia Samorządności RP. Województwo Podkarpackie od lat  współpracuje ze stowarzyszeniem na rzecz podtrzymywania więzów pomiędzy Polonią, a krajem ojców. Wymiernym efektem tej współpracy jest odbywający się na Podkarpaciu Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Ostatni gościł w regionie  przed niespełna rokiem.

Podczas wizyty w mieście, które jest największym na świecie skupiskiem Polonii marszałek Ortyl był gościem Polskiego Radia 1030 am  Chicago, czyli najstarszej i największej rozgłośni w USA nadającej programy w języku polskim. O potencjale inwestycyjnym Podkarpacia marszałek mówił także w POLVISON Chicago czyli działającej tam polskojęzycznej telewizji.

Zaledwie przez jeden dzień delegacja z Podkarpacia gościła w Nowym Jorku. W tym krótkim czasie odbyło się jednak wiele ważnych spotkań. Marszałek Władysław Ortyl przekazał oficjalne zaproszenie dla prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Johna Micgiela, do udziału w czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Prezes Micgiel miałby odebrać  odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, która przyznana została  pośmiertnie twórcy Fundacji Kościuszkowskiej, pochodzącemu z Rakszawy Stefanowi Mierzwie. Wyróżnienie to jej wyrazem uznania dla działalności zarówno założyciela jak i całej Fundacji Kościuszkowskiej. Powstała ona w 1925 r., aby poprawić życie polskich emigrantów, między innymi poprzez umożliwienie im studiowania w USA. Fundacja przyznaje stypendia doktorantom, naukowcom oraz artystom, a także prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską na temat kultury i nauki polskiej.

W Nowym Jorku delegacja województwa spotkała się z Konsul Generalną RP w Nowym Jorku Urszulą Gacek. Rozmowa dotyczyła między innymi udziału Podkarpacia w Paradzie Pułaskiego w przyszłym roku, podczas której zaprezentować miałyby się także polskie regiony.                                                                                              

Na temat współpracy marszałek Ortyl rozmawiał także z Bożeną Kamiński, dyrektorem Centrum Polsko-Słowiańskiego na nowojorskim Greenpoincie, jednej z najbardziej prężnych organizacji polonijnych, prowadzących działalność edukacyjną. Duży procent uczniów Polskiej Szkoły, działającej w ramach Centrum, to dzieci z rodzin pochodzących z Podkarpacia.

Wizyta z Nowym Jorku był także okazją do spotkania z Grzegorzem Frycem, prezesem Pangea Network USA. Jest to organizacja non profit, która zrzesza młodych polskich profesjonalistów pracujących w Stanach Zjednoczonych, i która wspiera przedsiębiorczość i innowacyjność, pomagając w rozwoju firm i poszukiwaniu kontaktów biznesowych.  

W składzie delegacji z Podkarpacia znaleźli się Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk, radna Województwa Podkarpackiego Joanna Brill, dyrektor Kancelarii Zarządu Katarzyna Sołek, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Michał Tabisz.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Biuro prasowe