Ochrona środowiska, a zwłaszcza program sieci obszarów objętych ochroną przyrody Natura 2000, energetyka, w tym Odnawialne Źródła Energii, jak również doświadczenia związane z rozwojem populacji wilka, to główne zagadnienia poruszone podczas piątkowego spotkania Marii Kurowskiej, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego z delegacją z Kraju Związkowego Saary.
Przewodniczył jej Reinhold Jost, Minister w Rządzie Kraju Saary odpowiedzialny za Środowisko i Ochronę Praw Konsumentów. Obecność niemieckiej delegacji na Podkarpaciu związana była z udziałem w międzynarodowych targach produktów i żywności wysokiej jakości EKOGALA. W rozmowie z gośćmi z Niemiec Maria Kurowska zaprezentowała Województwo Podkarpackie jako region niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, czysty ekologicznie, a jednocześnie atrakcyjny pod względem gospodarczym, w którym dynamicznie rozwija się branża lotnicza, nowe technologie oraz przemysł informatyczny.
Podczas spotkania omówiono ponadto dotychczasową współpracę Województwa Podkarpackiego i Kraju Saary. Pan Minister Jost zaprosił Panią Marszałek Kurowską na przyszłoroczną edycję największych saarlandzkich targów SaarMesse, które odbędą się w kwietniu 2016 r., a także zadeklarował udział wystawców z Kraju Saary w kolejnej, jubileuszowej edycji targów EKOGALA.     
Przedstawiciele Kraju Saary gościli również w ramach wizyty na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie spotkali się z Rektorem Uniwersytetu, Panem Profesorem Aleksandrem Bobko, a także mieli możliwość zapoznania się z działalnością i funkcjonowaniem Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Przyrodniczo-Technicznej oraz Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej.   
Magdalena Szpytma
Kancelaria Zarządu
Fot. Daniel Kozik
Biuro prasowe