logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Przedstawiciele japońskich firm szukają w Polsce partnerów do biznesu oraz terenów pod inwestycje. To dyrektorzy i prezesi reprezentujący różne branże od bankowości przez handel i przemysł, po nowoczesne technologie. Na Podkarpaciu odwiedzili Krosno i Rzeszów.

Z przedstawicielami japońskich firm spotkał się marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Wojciech Buczak. Marszałek Ortyl przekonywał japońskich biznesmenów, że Podkarpacie jest ambitnym województwem, które poszukuje inwestorów, województwem w którym rozwija się nie tylko przemysł lotniczy, ale także inne branże, takie jak np. informatyka czy przemysł motoryzacyjny.

Mam nadzieję, że podczas tego pobytu popatrzycie na nasz region pod kątem jego możliwości inwestycyjnych i potencjału, jaki tu jest. Mamy naprawdę dobre miejsca do lokowania biznesu, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, jak chociażby PPNT – najbardziej atrakcyjne miejsce do inwestowania. Do 2020 roku będziemy też mogli wspierać rozwój przedsiębiorczości dzięki unijnym dotacjom. To może być wsparcie na badania czy rozwój nowych technologii – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Japończycy mówili na spotkaniu, jakie branże i instytucje reprezentują i czego oczekują po wizycie na Podkarpaciu. Część z nich bierze udział w misji, gdyż chce się zorientować, jakie posiadamy warunki do lokowania biznesu, aby móc przekazać te informacje innym firmom. Pozostali szukają już potencjalnych  partnerów do biznesu, gdyż chcą szybko rozpocząć działalność w Europie.

Chciałbym jak najszybciej znaleźć partnera, żeby rozpocząć działalność w Europie, czyli firmę która będzie mogła prowadzić produkcję, sprzedaż, montaż i serwis naszych produktów – deklarował jeden z japońskich biznesmenów.

Japończycy, jeżeli zainteresuje ich nasz region, zapewniali, że są gotowi udostępnić technologie i przeszkolić pracowników.

Wicemarszałek Wojciech Buczak mówił, że z nadzieją patrzy na potencjalną współpracę, gdyż Japończycy reprezentują sektor nowoczesnych technologii, które znakomicie wpisują się w strategię rozwoju Podkarpacia.

Nasze województwo ma nie tylko odpowiednie tereny do inwestowania, ale – co równie ważne – mamy dobrą kadrę, dobrze wyszkolonych pracowników, głównie absolwentów Politechniki Rzeszowskiej – mówił Wojciech Buczak.

Misję inwestycyjną zorganizowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz japońska organizacja handlu zagranicznego JETRO. Oprócz Podkarpacia biznesmeni z Japonii odwiedzą także Lublin. Misja została zorganizowana w ramach PO Polska Wschodnia.

Monika Konopka
Fot. Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP