Bogata historia, występy na całym świecie, wspaniali artyści – tak najkrócej można opisać Wiedeńskie Towarzystwo Śpiewacze, którego przedstawiciele spotkali się w czwartek w Rzeszowie z wicemarszałkiem Wojciechem Buczakiem. Wizyta chóru na Podkarpaciu ma związek ze wspólnym koncertem symfonicznym austriackich chórzystów i orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, który odbędzie się w stolicy Podkarpacia.

W spotkaniu oprócz wicemarszałka Buczaka udział wzięli również Edyta Mucha, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej. Wicemarszałek Buczak odpowiedzialny za sprawy kultury z ramienia samorządu województwa, zaprezentował przed członkami chóru Województwo Podkarpackie z jego walorami przyrodniczymi, kulturowymi i przemysłowymi. Wyraził jednocześnie zainteresowanie rozwojem dalszej współpracy między chórem a Filharmonią Podkarpacką.

Historia wiedeńskiego chóru sięga połowy XIX w. (został on założony w 1843 r. przez dr. Augusta Schmidta). Przez ponad 170 lat swojej historii zdobył renomę w świecie muzyki, koncertując na niemal wszystkich kontynentach, zaś w jego szeregach występowali najbardziej znani austriaccy artyści. Wielu znamienitych kompozytorów pisało utwory na potrzeby chóru, m.in. Franciszek Liszt, Ryszard Wagner, Anton Bruckner i Richard Strauss. Johann Strauss zadedykował Towarzystwu nie tylko jedną ze swoich najsłynniejszych  kompozycji – „Nad pięknym, modrym Dunajem“, ale również 11 innych utworów. Wiedeńskie Towarzystwo Śpiewacze wystąpiło ponad 100 razy  wspólnie ze słynną Orkiestrą Filharmoników Wiedeńskich. Obecnie dyrektorem artystycznym chóru jest Antal Barnás.

M.Szpytma/D.Kozik
Fot. D.Kozik