170601 redykZgodnie z projektem PLSK.01.01.00-18-0068/16 pt. „Szlak Kultury Wołoskiej” w ramach spotkań na Wołoskim Szlaku, w dniach 19-21 maja 2017 w Ustrzykach Górnych w Zajeździe Pod Caryńską odbyła się trzydniowa impreza pn. „Redyk Karpacki – na pasterskim szlaku”, która była skierowana do mieszkańców pogranicza PL-SK, partnerów projektu, lokalnych liderów i turystów przebywających w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

logo interreg

W ramach imprezy w pierwszym dniu odbyła się konferencja, której tematyka dotyczyła zagadnień związanych z odtworzeniem tradycji pasterskich i serowarskich. Z prezentacją wystąpili: w ramach otwarcia konferencji Krzysztof Zieliński i Małgorzata Pociask – przedstawiciele partnera wiodącego projektu, pt. Szlak Kultury Wołoskiej, Józef Michałek – przedstawiciel partnera projektu, pt. Pasterze, a projekt Szlak Kultury Wołoskiej na pograniczu polsko-słowackim, Ludmiła Chmielowska - przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, pt. Zmiany w przepisach dotyczące sprzedaży produktów rolnych, Jolanta Harna pt. Formalności związane ze zgłoszeniem serów regionalnych do instytucji rejestrujących, Patrycja Adamska – koordynator projektu „Karpaty łączą”, pt. Wpływ zrealizowanych projektów przyrodniczych, a atrakcyjność turystyczna Karpat – na przykładzie projektu „Karpaty łączą”. Uczestnicy konferencji i turyści poznali kulturę wołoską oraz uczestniczyli w wydarzeniach takich jak m.in.: redyk pasterski, mieszanie owiec, spotkania pasterskie, prezentacja i degustacja wyrobów pasterskich, występy amatorskich zespołów folkowych wraz z warsztatami z tworzenia kapeli karpackiej. Ponadto zapalono watrę, pieczono jagniątko, zorganizowano warsztaty zielarskie i tkackie oraz gry i zabawy pasterskie (konkurs na wyklejenie najładniejszej owieczki, geocaching, strzelanie z łuku).

W tym samym czasie odbyły się warsztaty fotograficzne, których tematem była kultura wołoska. Nabór uczestników został przeprowadzony poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej beneficjenta projektu oraz na jego profilu na Facebooku (ponad 8500 odsłon postu na temat organizowanych warsztatów). Poniżej prezentujemy powstałe prace, które również zostaną zaprezentowane na stronach internetowych partnerów projektu oraz będą wykorzystane w publikacjach.

 

Projekt PLSK.01.01.00-18-0068/16 pt.„Szlak Kultury Wołoskiej” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

logotyp