logo programuUprzejmie informujemy, że w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 Województwo Podkarpackie realizuje projekt pn. Szlak Kultury Wołoskiej, który zakłada utworzenie międzynarodowego szlaku kulturowego bazującego na dziedzictwie wołoskim, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju tj. z poszanowaniem lokalnych zasobów kulturowych, przyrodniczych i społecznych.

W ramach Uniwersytetu Karpackiego, jedno z zadań dotyczy przygotowania warsztatów edukacyjnych z zakresu kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego. Odtworzenia tradycji związanych z kulturą wołoską i pasterstwem. Szlak Kultury Wołoskiej ma prezentować dorobek kultury Wołochów – m.in. kulturę, tradycję, obyczaje i rzemiosło. Warunkiem funkcjonowania szlaku jest utrzymanie wartości dla których szlak został utworzony. Stąd niezbędne jest podtrzymanie, a w niektórych przypadkach odbudowa tradycji, zwyczajów, rękodzieła, gdyż tradycje te w poszczególnych regionach objętych projektem są w różnym stopniu zachowane. W związku z powyższym informujemy, że w dniu 27 maja 2017 r. w gospodarstwie agroturystycznym „Farfurnia” w Zawadce Rymanowskiej odbędą się warsztaty zielarskie (zajęcia z praktycznego rozpoznawania dzikich, karpackich roślin użytkowych, które podobnie jak dawniej Wołosi, obecnie można wykorzystać w ziołolecznictwie, w kuchni lub przy tworzeniu rustykalnych ozdób).

W związku z powyższym poszukujemy 20 osób (mieszkańców pogranicza PL-SK), którzy chcieliby uczestniczyć w ww. zajęciach. W ramach warsztatów zapewniamy pobyt wraz z wyżywieniem.

Szczegóły w załączonym programie.

Zapisy w formie zgłoszenia chęci udziału w warsztatach do dnia 19 maja 2017 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W zgłoszeniu prosimy o podanie danych kontaktowych (numer tel.). Decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Koordynatorami projektu pn. Szlak Kultury Wołoskiej - Agata Sarna i/lub Monika Maślanka-Preneta (tel. 17/ 747 66 21).

 

Projekt PLSK.01.01.00-18-0068/16 pt.„Szlak Kultury Wołoskiej” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

logotyp

Załączniki:
Pobierz plik (program warsztatów.pdf)program warsztatów.pdf190 kB