Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Turystyka

IV Forum Turystyki Kulturowej – 16 listopada 2018 r.

181127 forumTegoroczna edycja Forum zorganizowana została pod hasłem „Lokalne jest oryginalne”. Tradycyjnie miejscem spotkania była Basznia Dolna k. Lubaczowa. Uczestnicy mogli wysłuchać interesujących prezentacji, których autorami byli kolejno Bartosz Walas, Anna Sołtysik, Dawid Lasek oraz Regina Pazdur. Wśród rękodzielników prezentujących tradycyjne technologie znalazł się m.in. Piotr Michniak, łyżkarz z Nowicy, który zaprezentował toczenie drewnianych łyżek na ręcznej tokarce sznurkowej. Pod okiem mistrza uczestnicy Forum także mieli okazję spróbować swoich umiejętności w tej „nowickiej” sztuce.

181120 1walas

Dr Bartłomiej Walas
http://www.bwalas.eu

Bartłomiej Walas – urodzony w 1955 roku, zamieszkały w Krakowie. Doktor nauk kf. Ukończył także studia podyplomowe w Instytucie Studiów Wyższych nad Turystyką- IREST na Sorbonie. Specjalista w zakresie polityki turystycznej i marketingu turystycznego. Doświadczenie zawodowe w zakresie dydaktyczno-naukowym zdobywał w AWF w Krakowie, Wyższej Szkole Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki w Warszawie oraz aktualnie w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, w której sprawuje aktualnie funkcję dziekana Wydziału Turystyki i Rekreacji. Jest także koordynatorem ds. projektów strategicznych w Wydziale Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Pracę dydaktyczną łączył z praktyką gospodarki turystycznej na kierowniczych stanowiskach.

W latach 1996-2008 dyrektor Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Paryżu. W latach 2008-2017 wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, odpowiadając za strategię marketingową na rynkach zagranicznych.
Jest autorem między innymi strategii marketingowej Polski w sferze turystyki na lata 2008-2011 oraz lata 2012-2020, strategii marki Polish Prestige Hotels&Resorts czy diagnozy stanu turystyki w Warszawie. Wydał 7 książek i w dorobku posiada 60 artykułόw naukowych i 27 strategii i analiz, wykonywanych na zleceniem administracji rządowej i samorządowej oraz sektora prywatnego. Prelegent i analityk rynku turystycznego. Posiada odznaczenia polskie i francuskie.

Prezentacja w załącznikach poniżej tesktu.

181120 2soltysik

Dr inż. arch. Anna Sołtysik
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego; członek redakcji czasopisma naukowego „Topiarius. Studia krajobrazowe” (http://www.topiarius.ur.edu.pl)¬; wiceprezes SPAK-u, oddział podkarpacki (https://www.facebook.com/SPAKRzeszow/).

Zainteresowania naukowe: architektura wernakularna, rzemiosło, naturalne materiały budowlane. Wybrane kwalifikacje: znajomość języka angielskiego, niemieckiego i norweskiego, uzyskane dwa tytuły czeladnika w zawodach: koszykarz-plecionkarz oraz rzeźbiarz w drewnie.

Wybrane publikacje naukowe i dorobek artystyczny: http://www.wbr.ur.edu.pl/wydzial/jednostki-organizacyjne/architektura-krajobrazu/zespol-pracownikow-zakladu/dr-inz-arch-anna-soltysik

Prezentacja w załącznikach poniżej tesktu.

181120 3lasek

Dawid Lasek

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska. Od 2001 roku związany z Euroregionem Karpackim. W latach 2006 – 2007 Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W latach 2016-2017 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, członek Zarządu Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych. Obecnie odpowiedzialny za realizację strategii rozwoju Euroregionu Karpackiego, w tym za koordynację współpracy z partnerami zagranicznymi.

Prezentacja w załącznikach poniżej tesktu.

181120 4pazdur

Regina Pazdur
Fundacja „Memo”

Etnolożka, pedagożka, archiwistka społeczna. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Fundacji „Memo” i Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016); stypendystka Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso” (2013-2014), dwukrotna stypendystka Gminy Andrychów w dziedzinie upowszechniania kultury (2014, 2016). Główny etnolog w zadaniach realizowanym w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Kultura ludowa i tradycyjna, zadanie „Mistrz Tradycji”, projekt: „Łyżkarstwo w Nowicy” 2017; „Mistrz tradycji Jerzy Mika z Wadowic” 2018; „Mistrzyni tradycji Halina Brzazgacz z Roczyn” 2018; „Pisankarstwo w Nowicy” 2018. Prowadziła etnograficzne badania terenowe dotyczące niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Małopolsce (Beskid Mały, Beskid Niski) a także na Warmii.
Autorka i realizatorka projektów współfinansowanych między innymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Miasto Kraków i Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych , Urząd Miasta Andrychów, Gminę i Miasto Częstochow. Autorka artykułów naukowych wydawanych w czasopismach punktowanych.
Współzałożycielka Archiwum Nowicy-Przysłup. Zajmuje się również archiwizacją i ewidencją archiwaliów. Ukończyła szereg szkoleń i kursów m.in. z zakresu archiwistyki społecznej (organizowanych przez Ośrodek Karta), digitalizacji i archiwizacji (organizowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe) a także edukacji między- i wielokulturowej oraz globalnej. Autorka 3 filmów dokumentalnych.

Prezentacja w załącznikach poniżej tesktu.

181120 5lyzkarz

Piotr Michniak
łyżkarz

Rzemieślnik i rękodzielnik ludowy. Jedyny łyżkarz z Nowicy (i okolicy) posługujący się przy toczeniu łyżek tokarką sznurkową. Pochodzi z pokolenia znanej i cenionej łemkowskiej rodziny Michniaków, która od co najmniej 3 pokoleń zajmuje się wyrobem łyżek i innych wyrobów drewnianych codziennego użytku (np. foremek drewnianych na masło tzw. „baranków”). Depozytariusz kultury lokalnej i regionalnej w zakresie rzemiosła ludowego jakim jest łyżkarstwo. Współpracujący z wieloma ośrodkami kultury i nauki w Polsce, muzeami oraz skansenami. Zrekonstruowane przez niego tokarki ręczne, za pomocą których w Nowicy i Przysłupiu powszechnie toczono łyżki do lat 70. XX wieku wchodzą w skład zasobu Zagrody Maziarskiej w Łosiu, Skansenu w Nowym Sączu oraz Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Jego pracownia znajduje się na Szlaku Rzemiosła Małopolski. Uczestnik licznych festiwali i konkursów o zasięgu ogólnopolskim, wydarzeń promujących region oraz tych związanych z niematerialnym dziedzictwem kulturowym mniejszości etnicznej Łemków będącym integralną częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski.
W 2013 roku wziął udział – razem z innymi rzemieślnikami z Beskidu Niskiego w realizowaniu projektu „Kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła Łemkowszczyzny przez przeprowadzenie warsztatów łyżkarstwa, maziarstwa i wypalanie dziegciu".
W 2017 r. był Mistrzem Tradycji w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanym w ramach Programu z zakresy kultury ludowej i tradycyjnej.