181012 festiwal lwowPromocja Województwa Podkarpackiego i Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz umacnianie przyjaznych stosunków z mieszkańcami Ukrainy to główny cel obecności Pana Piotra Pilcha Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego na VII Polsko-Ukraińskim Festiwalu Partnerstwa we Lwowie, który odbywał się tam od 7 do 9 września.

Polsko-Ukraiński Festiwal Partnerstwa to impreza popularyzująca polską kulturę, turystykę oraz rynek pracy wśród mieszkańców Ukrainy. To również doskonała okazja do umocnienia więzów partnerskich łączących Lwów z Województwem Podkarpackim. W programie Festiwalu znalazły się m.in. debaty poświęcone rozwojowi miast, turystyce i jej wpływowi na życie mieszkańców, wystawy i koncerty. Zorganizowany został także jarmark, na którym polskie miasta i regiony zaprezentowały swoje oferty turystyczne.

Podkarpackie było bardzo widoczne podczas trzydniowej imprezy. Oprócz samorządu województwa reprezentowane było przez samorządy Przemyśla i Rzeszowa. Województwo podkarpackie włączyło się w realizację kulturalnego programu Festiwalu, poprzez zapewnienie występu zespołu Żmije i organizację stoiska promocyjnego.

Na stoisku promocyjnym Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo mieszkańcy Lwowa mogli zapoznać się z ofertą szlaku. Przedstawiciele 4 województw Polski Wschodniej - lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego - informowali zainteresowane osoby o przebiegu szlaku i otaczających go atrakcjach turystycznych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Ukraińcy ze Lwowa doskonale znają przede wszystkim trzy południowe województwa z trasy Green Velo, czyli: Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie, ale padało także wiele pytań o urlop na Mazurach, w okolicach zalewu Wiślanego oraz o Białystok na Podlasiu.

Dodatkową atrakcją były pokazy akrobatyczno-rowerowe na specjalnie przygotowanej powierzchni przez Piotra Bielaka. Uczestnicy konkursów mieli możliwość wygrania cennych nagród, takich jak kaski, plecaki, koszulki, dzwoni do rowerów czy power banki. Na stoisku nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. W specjalnie przygotowanym mobilnym miasteczku rowerowym dzieci uczyły się jazdy po „ósemce” ułożonej w logo szlaku.

Organizatorami wydarzenia byli Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa, Lwowska Rada Miejska oraz Lwowska Obwodowa Rada.