180629 royalCzy walory turystyczne i lotnicze Podkarpacia można połączyć? Oczywiście, dobrym przykładem takiej inicjatywy jest projekt Europejskiego Centrum Symulatorów Lotniczych. Dziś zaprezentowano szczegóły przedsięwzięcia.

Centrum tworzyć będzie konsorcjum, którego liderem zostanie mielecka firma Royal Star. Projekt to kompleksowa platforma do rozwoju turystyki w oparciu o lotnictwo. Odnosi się do turystyki biznesowej (edukacyjnej), jak i turystyki rozrywkowej (wypoczynkowej). Polega na stworzeniu produktu składającego się z 3 elementów:

- ROYAL FLY PRO – szkolenia związane z uzyskiwaniem uprawnień pilotażu samolotów (Mielec),
- ROYAL FLY FUN – rozrywka z wykorzystaniem symulatorów lotniczych (stara wieża kontroli lotów Lotniska Rzeszów Jasionka),
- ROYAL FLY ENGINE – szkolenia podnoszące kwalifikacje mechaników lotniczych (Mielec).
W ramach projektu powstanie infrastruktura do świadczenia ww. usług edukacyjnych i rozrywkowych, zakupione zostaną m.in. nowoczesne symulatory lotów. Jest on przeznaczony nie tylko dla kandydatów na pilotów lub mechaników lotniczych, ale także pod firmowe imprezy integracyjne, imprezy urodzinowe dla dzieci, usługi rozrywkowe dla osób indywidualnych. W skład każdego pakietu będą oferowane usługi przez co najmniej 2 członków konsorcjum. Pakiety będą mogły być dowolnie kształtowane.

- Jesteśmy na Podkarpaciu a zatem w regionie, którego walory turystyczne oraz charakter lotniczy są niepodważalne. W tym projekcie te walory są połączone i w znakomity sposób wykorzystane. Część centrum będzie zlokalizowane w Jasionce, co potwierdza również zasadność lokalizacji w pobliżu Centrum Nauki Łukasiewicz. Przestrzeń, która się tworzy ma nową jakość. Projekt jest realizowany głównie przez prywatnych przedsiębiorców, którzy pracują na ten pozytywny, lotniczy wizerunek województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Koszty całego projektu to 18,7 mln zł z czego 10,4 mln zł to dofinansowanie z programu Polska Wschodnia.

- Branża lotnicza jest wizytówką Polski Wschodniej, a zwłaszcza Podkarpacia. Ogromnym atutem całego makroregionu są jego walory turystyczne. Pozornie trudno te dwie dziedziny połączyć. Jednak podpisana dziś umowa pokazuje, że pod jedną marką mogą doskonale rozwijać się zarówno usługi dla przemysłu lotniczego, jak też atrakcje turystyczne dla mieszkańców i gości odwiedzających te strony. Innowacyjne produkty sieciowe stwarzają różnorodne możliwości rozwoju. Nie tylko zwiększają potencjał tzw. przemysłu czasu wolnego, ale przede wszystkim dają impuls kolejnym inwestorom do lokowania kapitału w Polsce Wschodniej - mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Sektor lotniczy to obecnie najbardziej rozwijająca się gałąź polskiej gospodarki. Branża lotnicza i branża turystyczna wzajemnie się przenikają. Rozwój branży turystycznej uzależniony jest w dużej mierze od podaży usług lotniczych. Z roku na rok wzrastać będzie zapotrzebowanie na coraz większą liczbę zarówno pilotów jak również mechaników lotniczych, ze względu na stale zwiększającą się flotę samolotów.

- Linie lotnicze z całego świata zamówiły setki nowych samolotów, ponieważ chcą uruchomić nowe połączenia. Jednak zaczyna brakować pilotów oraz członków personelu pokładowego. To skłoniło nas do wdrożenia projektu, który ma zarazić dzieci oraz młodzież pasją do latania. Pomoże nam w tym jedyne i niepowtarzalne miejsce w Polsce skupiające zaawansowane w najnowszą technologię symulatory edukacyjne - wyjaśnia Krzysztof Pawełek, właściciel firmy „Royal Star”, która od kilkunastu lat kształci pilotów.

- Wybór lokalizacji Europejskiego Centrum Symulatorów Lotniczych, nie jest przypadkowy. Usługi zlokalizowane zostaną na terenie lotniska Mielec, gdzie swoją siedzibę ma jedna z pierwszych komercyjnych renomowanych szkół lotniczych, jaką jest Royal-Star Aero. Dopełnieniem dającym atmosferę lotniczą będzie lokalizacja w starej wieży kontroli lotów w Jasionce wraz z restauracją w stylu I klasy samolotów, aby każdy mógł poczuć się jak prawdziwy pilot czy pasażer samolotu - ocenia Piotr Fularz, prezes zarządu IBTiTIP.

W ramach projektu firma Royal Star zakupi trzy symulatory wiernie oddające szczegóły samolotów Cessna 152, Piper Seneca II, Tecnam 2006T. Dla osób zainteresowanych skorzystaniem z tych symulatorów, a niebędących uczestnikami szkoleń lotniczych, możliwa będzie rezerwacja profesjonalnych zajęć symulacji lotów. Ponadto w ramach „Royal Fly Fun” będzie działał symulator odzwierciedlający w pełni pilotaż jednego z najpopularniejszych samolotów, jakim jest Boeing 737. Będzie on mógł zostać wykorzystany podczas szkoleń w zakresie współpracy w załodze wieloosobowej MCC. Osoby szkolące się będą miały możliwość nabycia dodatkowej praktyki oraz niezbędnych umiejętności podczas treningu na symulatorach rozrywkowych, które w pełni odzwierciedlają wrażenia, jakie można odczuć podczas lotu prawdziwym statkiem powietrznym. „Royal Fly Engine”, oprócz wartości szkoleniowych dla mechaników lotniczych, będzie pełniło funkcję uzupełniającą w szkoleniu pilotażu - z uwagi na to, iż w ramach tego szkolenia prowadzone są również zajęcia z budowy statków powietrznych, w tym również silników. Takie symulatory pozwolą poznać zasady pracy silników lotniczych oraz symulowanie różnych warunków, które mają wpływ na ich działanie i eksploatację. Poszerzą też ofertę pakietową z wykorzystaniem symulatorów, zarówno profesjonalnych, jak i rozrywkowych.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego