180312 lotLinie lotnicze „LOT” wystartowały z nowym połączeniem do Tel Awiwu. Loty z portu „Rzeszów-Jasionka” do Izraela odbywać się będą raz w tygodniu. Podróżni, którzy kupili bilety na inauguracyjny rejs otrzymali dodatkowo książkę „The Risk of Survival” - przedstawiającą losy Polaków i Żydów w okupowanej Polsce. Autorem publikacji jest dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN.

W niedzielę, tuż przed północą, na lotnisku w Jasionce wylądował Boeing 737, którym przylecieli pierwsi turyści i pielgrzymi z Izraela. Na inauguracyjny rejs z Polski sprzedano ponad 170 biletów. Podkarpacki port, jest szóstym lotniskiem w Polsce, z którego można udać się bezpośrednio do stolicy Izraela na pokładach samolotów „LOT”. Najtańsze bilety w obie strony kosztują mniej niż 350 złotych, natomiast lot trwa około 3,5 godziny

Na dodatkowe aspekty połączenia zwrócił uwagę marszałek Władysław Ortyl.

Uruchomienie trasy Rzeszów-Tel Awiw to ważne wydarzenie dla portu lotniczego, ale przede wszystkim to otwarcie nowych możliwości budowania dobrych relacji polsko-żydowskich na poziomie regionalnym. Tu na Podkarpaciu mamy szczególnie mocne więzy historyczne i kulturowe, które warto pielęgnować – mówił marszałek.

Rejs do Tel Awiwu zbiegł się w czasie z pielgrzymkami chasydów do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku. Lotnisko od 7 marca przyjęło dodatkowo kilka tysięcy turystów.

Rokrocznie mierzymy się z dużym wyzwaniem, jakim jest kilkadziesiąt dodatkowych operacji lotniczych odbywających się w krótkich odstępach czasowych. To sprawdzian naszych zdolności organizacyjnych i skuteczności stosowanych procedur bezpieczeństwa – mówił Michał Tabisz, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

W hali odlotów, swoje stoisko przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Pracownicy placówki wręczali podróżującym do Izraela publikacje traktującą o losach Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej. Autor książki przekonywał, że każdy ze sposobów przekazywania wiedzy nt. historii dwóch narodów powinien być wykorzystany.

Dla nas ważnym jest aby dotrzeć na wszystkie możliwe sposoby do tych, którzy mają niewielką wiedzę na temat tego co działo się w Polsce, na Podkarpaciu w czasie II wojny światowej. Także tą grupą są Żydzi, którzy do Rzeszowa przylatują – mówił Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, dodając - Wiadomo, że każdy naród patrzy na historię z własnej perspektywy. Warto jednak poznawać swoją historie nawzajem. W ten sposób możemy pokazać, że ta historia, choć straszna dla narodu żydowskiego, była tragiczna także dla naszego - powiedział.

Na charakterystyczny rodzaj turystyki, jaką mają do zaoferowania dla siebie Polska i Izrael, zwrócił uwagę wicemarszałek województwa Bogdan Romaniuk.

Widzimy na lotnisku grupy chasydów pielgrzymujących do grobu Elimelecha z Leżajska. Wiemy także, że Żydzi często odwiedzają miejsca martyrologii swojego narodu, który niestety cierpiał z rąk okupanta także na Podkarpaciu. Również kierunek do Izraela jest bardzo ciekawy dla polskich turystów. Popularność ruchu pielgrzymkowego do Ziemi Świętej nie słabnie, dlatego pielgrzymi z Podkarpacia i nie tylko, zyskali bardzo wygodne połączenie – mówił Bogdan Romaniuk w rozmowie z mediami.

 

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP