logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Ochrona środowiska w regionie

wrota-srodowisko

140517 - marszaleknawaleSytuacja na rzekach w naszym województwie stabilizuje się, ale służby są cały w pogotowiu. Strażacy cały czas pracują w najbardziej newralgicznych miejscach województwa. Trudna sytuacja jest m.in w powiecie mieleckim, a dokładnie w Książnicach-Bożej Woli koło Mielca. Był tam dziś marszałek Władysław Ortyl wraz z Małgorzatą Wajdą, zastępcą dyrektora Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Oboje wzięli udział w porannym zebraniu sztabu kryzysowego, który obradował w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mielcu. Powiat mielecki jest jednym z ośmiu na Podkarpaciu w których ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

Marszałek chciał zobaczyć wały w Bożej Woli przy Wisłoce. Tam wysoka woda zmusiła do przerwania prac przy przebudowie wału. – Na szczęście zakończono roboty przy dwóch śluzach. W tych miejscach w 2010 roku był największy stan wody. Konieczne było także ustawienie wodnych rękawów, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie – tłumaczyła Małgorzata Wajda.

Zenon Kamiński z mieleckiego sztabu kryzysowego mówił z kolei o prognozach na najbliższe dni. - Co ważne dla mieszkańców powiatu, wg zapowiedzi fale na Wiśle i Wisłoce miną się i nie nastąpi tzw. „cofka” w Wisłoce – powiedział Zenon Kamiński.

Zapowiadane są natomiast kolejne opady i burze, którym towarzyszyć ma porywisty wiatr. Jednak według wstępnych zapowiedzi w powiecie mieleckim woda nie powinna wystąpić z wałów. Na wszelki wypadek sztab podjął decyzję o ustawieniu dodatkowych rękawów w najbardziej zagrożonychmiejscach.

Takie zabezpieczenie jest konieczne, szczególnie dla mieszkańców, którzy z niepokojem śledzą przybierającą wodę – mówił marszałek Władysław Ortyl. – Chciałem gorąco podziękować wszystkim, którzy pracują na wałach, w sztabach i niosą wszelką pomoc – dodał marszałek.

Wg informacji podanych przez sztab wojewódzki o godzinie 11.00 „na Wisłoce między Dębicą, a Mielcem woda przekroczyła stany alarmowe, nie stwarzając zagrożenia powodziowego. Fala kulminacyjna wody wezbraniowej na wodowskazie w Mielcu spodziewana jest w godzinach popołudniowych. W dolnym biegu Wisłoki notowane były spadki poziomu wody. W górnym biegu Sanu po Przemyśl także notowane były spadki poziomu wody. Od Przemyśla do ujścia do Wisły występują wzrosty poziomu wody związane ze spływem wód opadowych z prognozowanym przekroczeniem stanów alarmowych. Na Wisłoku sytuacja jest stabilna. Na podkarpackim odcinku Wisły notowane są wzrosty stanu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Prognozowane są przekroczenia stanów alarmowych. Przejście fali wezbraniowej na wodowskazie Sandomierz przewidywane jest z niedzieli na poniedziałek”.

 

tekst/fot.
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 524 gości oraz 0 użytkowników.