Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułu: Władysław Ortyl apeluje do Angeli Merkel o europejską solidarność

O tym, jakie priorytety będą przyświecać niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, można było usłyszeć drugiego dnia 140. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. W debacie, która po dyskusjach dotyczących zielonego ładu oraz odbudowy gospodarczej, udział wziął marszałek Władysław Ortyl.

W rozmowach dotyczących prezydencji Niemiec, marszałek Władysław Ortyl odniósł się do wystąpienia Angeli Merkel, kanclerz RFN, która streściła najważniejsze priorytety niemieckiej prezydencji. Marszałek podkreślał konieczność współpracy i solidarności w celu budowania lepszej Europy, której fundamentem powinna być polityka spójności pozwalająca się rozwijać wszystkim regionom, a jednocześnie niwelować różnice między bogatszymi a biedniejszymi regionami UE. Jako przykład wskazał województwo podkarpackie:

- Motto Prezydencji niemieckiej brzmi "razem dla ożywienia gospodarczego w Europie". Podkreślała Pani w przeszłości, że "Europa jest zdolna do wielkich rzeczy, jeśli będziemy współpracować i pozostaniemy solidarni". Najlepszym przykładem współpracy na naszym kontynencie jest polityka spójności. Stanowi ona fundament rozwoju regionów i wyrównywania ich szans – mówił marszałek Ortyl.

- Podobnie jak w Niemczech, także w Polsce występują znaczące różnice w zamożności między zachodem i wschodem kraju. Reprezentowane przeze mnie województwo podkarpackie ustępuje w statystykach zamożności regionom położonym przy zachodniej granicy. W ostatnim czasie PKB w przeliczeniu na mieszkańca na Podkarpaciu rósł najszybciej w Polsce. To w dużej mierze zasługa funduszy unijnych. Kluczowe znaczenie mają w tym względzie fundusze zainwestowane w innowacyjność i rozwijanie przedsiębiorczości – mówił marszałek Ortyl.

Jednocześnie wskazał, że ze względu na trwającą pandemię koronawirusa zmniejszyły się wpływy do budżetów samorządowych, czemu z kolei mógłby zaradzić nowy budżet unijny i Fundusz Odbudowy. Dlatego w związku z tym marszałek Władysław Ortyl zwrócił się z apelem do kanclerz Angeli Merkel:

- W tym miejscu zwracam się do Pani Kanclerz z moim pierwszym apelem - o dalsze starania prezydencji niemieckiej mające na celu szybkie zawarcie kompromisu budżetowego umożliwiającego regionom rozwijanie ich innowacyjności i konkurencyjności – apelował marszałek. Jego drugi apel wiązał się z koniecznością usprawnienia jednolitego rynku wewnętrznego:

- Życzyłbym sobie by jeśli mała firma transportowa lub informatyczna z Rzeszowa, Berlina lub Bratysławy chciałaby wkroczyć na rynki zagraniczne, uzyskałaby ona gwarancje, że organy administracyjne w tych krajach nie nałożą na nią dodatkowych obowiązków.

- Rozwiązanie tego problemu mogłoby stanowić poparcie przez pani rząd pomysłu wprowadzenia swoistego europejskiego paszportu usługowego. Wpisywałoby się ono doskonale w motto niemieckiej Prezydencji – mówił marszałek.

Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów odbywa się w sposób zdalny, za pośrednictwem internetu. Jutro już ostatni dzień dyskusji prowadzonych w ramach EKR. Tematy, jakie będą poruszać uczestnicy to fundusze i odbudowa oraz sprawy społeczne.

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej jest pełniona przez okres półroczny, rotacyjnie przez wszystkich członków UE w ustalonej wcześniej kolejności. Państwo sprawujące prezydencję przewodniczy posiedzeniom Rady UE i reprezentuje ją na arenie międzynarodowej.

Tekst: D. Kozik

Wideo: T. Leyko

Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego