Otwórz/zamknij mapę strony

200213 cleanskyClean Sky 2 ma być odpowiedzią na wyzwania stawiane przez Komisję Europejską, w zakresie redukcji oddziaływania lotnictwa na środowisko. Według menedżera programu Sebastiana Dubis -  przemysł lotniczy produkuje 3 procent zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki implementacji założeń programu, emisja ta może zostać obniżona o 30 procent, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności europejskich produktów z branży lotniczej.

Clean Sky 2 Joint Undertaking („Wspólne przedsięwzięcie Czyste Niebo 2”) jest partnerstwem publiczno-prywatnym w dziedzinie lotnictwa, jego  budżet wynosi 1,8 mld euro. Te środki mają zostać skierowane na badania i rozwój, a skorzystać z nich mogą przedsiębiorcy sektora lotniczego. Nabór do programu ruszył 14 stycznia. Dziś w Jasionce odbyło się spotkanie branży z przedstawicielami Komisji Europejskiej, na którym przedstawiono założenia, osiągnięcia i ramy współpracy w zakresie programu. Wzięła w nim udział wicemarszałek Ewa Draus.

- Podkarpacie jest pierwszym regionem w kraju, które przystąpiło do programu Clean Sky 2. Wiemy, że mamy bardzo nowoczesny przemysł lotniczy, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że ten przemysł się rozwija i wciąż poszukuje innowacyjnych rozwiązań - mówiła wicemarszałek Ewa Draus, rozpoczynając spotkanie. 

[VIDEO] Podkarpackie przystępuje do Clean Sky Joint Undertaking

 

Plan zarządu województwa zakłada wsparcie podkarpackich firm sektora lotniczego, także poprzez implementację nowych instrumentów finansowych, skierowanych na badania i rozwój. 

- Naszą ambicją jest, aby uczestniczyć w tym wielkim programie badań i innowacji oraz wspierać nasze firmy nie tylko finansowo, ale pomagać im dołączyć do europejskiego klastra lotniczego. W związku z tym liczymy, że zaangażowanie podkarpackich przedsiębiorców  będzie promieniowało na kolejne projekty, które wpłyną na unowocześnianie branży lotniczej w naszym regionie – dodała wicemarszałek Draus.

Anna Świebocka z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przekonywała, że przystąpienie do Clean Sky może procentować także w innych projektach dot. innowacji.  

- Udział w inicjatywie takiej jak Clean Sky jest dla państwa bardzo ważny. Myślę, że to doświadczenie przetrze państwu szlaki do dalszej  partycypacji w pozostałych programach Horyzontu 2020. 

Horyzont 2020 to program ramowy Unii Europejskiej, który jest największym w historii wspólnoty przedsięwzięciem w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego budżet wynosi 80 mld euro. To właśnie w jego ramach funkcjonuje Clean Sky.

Głównym założeniem Clean Sky jest ograniczenie emisji hałasu i zanieczyszczeń przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności przemysłu lotniczego. Te plany i założenia przedstawił w Jasionce Sebastian Dubis – menager  Clean Sky 2.

- Uważamy, że 3% całkowitej emisji zanieczyszczeń do atmosfery , jest produkowane przez przemysł lotniczy. Chcemy znaleźć takie rozwiązania, które zmniejszą emisję zanieczyszczeń oraz hałasu, ale także takie rozwiązania które spełniając powyższe założenia - będą konkurencyjne na rynku – podkreślał Sebastian Dubis.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały projekty lotnicze, które realizowane są przez firmy z Województwa Podkarpackiego w ramach Programu Clean Sky 2. Wartość tych projektów przekracza 3 mln euro.

Podmiot

Dofinansowanie netto KE w EURO

Szel-Tech

870 869,14

P.W. METROL Dariusz Dąbkowski

775 998,26

Ultratech Sp. z o.o.

588 901,73

Eurotech Sp. z o.o.

587 479,98

Polskie Zakłady Lotnicze

321 922,40

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza 

175 627,96

Razem

3 320 799,47

Nabór do programy został ogłoszony 14 stycznia 2020 r. na stronie internetowej: https://www.cleansky.eu/calls

Michał Mielniczuk 
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego