Otwórz/zamknij mapę strony

191106 pci80% laboratoryjnych prac badawczych jest zlecanych poza województwo podkarpackie. Sposobem na odwrócenie niekorzystnego trendu ma być utworzenie Regionalnej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorujących. Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji poświęcona temu zagadnieniu.

W konferencji udział wziął marszałek Władysław Ortyl. Podczas otwarcia przekonywał o istotnej roli, jaką pełni Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) wspierając regionalną gospodarkę.

- Samorząd województwa widzi PCI jako poważny instrument do wspierania innowacji, który jednocześnie sam funkcjonuje jako innowacyjne przedsięwzięcie do wspierania przedsiębiorczości w naszym regionie – mówił marszałek

Marszałek przypomniał także, że Podkarpackie Centrum Innowacji powstało w wyniku współpracy Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. PCI jest spółką samorządową Województwa Podkarpackiego i jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Władysław Ortyl dodał, że funkcjonowanie PCI opiera się na trzech filarach.

- Pierwszym jest waloryzacja i wsparcie projektów badawczych i rozwojowych. Kolejnym jest zlecanie badań wraz z koordynowaniem działań - czyli zwiększenia poziomu komercyjnego wykorzystania aparatury badawczej podkarpackich jednostek naukowych. Trzeci filar stanowi Protolab, czyli prototypowania, która ma za zadanie materializować koncepcje opracowywanych prototypów, będących kolejno przedmiotem badań i analiz - umożliwiających wejście gotowego produktu na rynek – mówił Władysław Ortyl.

Pierwsze granty w ramach wsparcia projektów B+R (I filar) zostały rozdysponowane przez PCI, o czym informowaliśmy:

https://podkarpackie.pl/index.php/rozwoj-regionalny/7213-4-mln-na-granty-od-pci

Drugi obszar aktywności obejmuje wsparcie sprzedaży usług badawczych, świadczonych przez podkarpackie laboratoria oraz procesy zakupu usług badawczych przez przedsiębiorców. Prezes PCI Jacek Kubrak zwrócił uwagę na konieczność komunikacji na linii Producenci – Laboratoria – Rynek.

-Kluczowym uwarunkowaniem sukcesu trzech filarów PCI, wymienionych przez marszałka jest system komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami – mówił Jacek Kubrak, przywołując analizę dr Romana Tabisza, odpowiedzianego w PCI za tworzenie Regionalnej Sieci Laboratoriów, wg którego 80% laboratoryjnych prac badawczych jest zlecanych poza województwo podkarpackie.

Jacek Kubrak nawiązał jeszcze do działalności III z filarów.

- Protolab jest miejscem, w którym powstają rzeczy złożone i odzwierciedlają potrzeby rynkowe – mówił.

Więcej na temat podkarpackiego PROTOLABU:

https://podkarpackie.pl/index.php/rozwoj-regionalny/6832-protolab-w-podkarpackim-centrum-innowacji-juz-dziala

Następnie głos zabrał dr Roman Tabisz. Przedstawił aktualny stan tworzenia Regionalnej Sieci Laboratoriów. Wg niego, na Podkarpaciu funkcjonują obecnie 33 laboratoria, z czego 10 z nich to laboratoria akredytowane (2 znajdują się na Politechnice Rzeszowskiej). Roman Tabisz zapewnił także, że w przygotowaniu jest regulamin Sieci, jej portal oraz zasady finansowego wsparcia laboratoriów.

W dalszej części konferencji zaprezentowano wykłady dotyczące:  projektowania innowacyjnych rozwiązań, roli laboratoriów w uzyskiwaniu znaku CE, nowego podejścia do szacowania niepewności wyników pomiarów, przykładu uzyskania akredytacji i notyfikacji przez jedno z laboratoriów działających na Podkarpaciu.  

Więcej informacji na temat aktywności podejmowanych przez PCI znajduje się na stronie http://www.pcinn.org/

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego