170428 defebse

To będzie wydarzenie w branży lotniczej, jakiego jeszcze nie było, nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek W. Ortyl, który wraz z wiceministrem Adamem Hamryszczakiem oraz przedstawicielem Doliny Lotniczej, przybliżył dziennikarzom przebieg majowej imprezy - Aerospace & Defense Meetings. Województwo podkarpackie jest współorganizatorem tego wydarzenia.

W imprezie udział zapowiedziało 150 firm z ponad 20 krajów świata. Aerospace & Defense Meetings Central Europe-Rzeszów nie będą jednak zwykłymi targami lotniczymi. To projekt, którego celem jest kojarzenie partnerów biznesowych. Podkarpackie i polskie firmy będą miały szansę nawiązać kontakty biznesowe ze światowymi liderami z branży lotniczej.

Podjęliśmy się organizacji tego wydarzenia niejako z obowiązku, gdyż nasz region na inteligentne specjalizacje wybrał lotnictwo i kosmonautykę. A poza tym naszym celem jest stworzenie kooperacji w obszarze przemysłu lotniczego i kosmicznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej –mówił do dziennikarzy marszałek W. Ortyl, tłumacząc,  dlaczego województwo zdecydowało się na organizację takiego wydarzenia.

Marszałek przedstawił też przebieg imprezy, która rozpocznie się już 9 maja i potrwa trzy dni. Pierwszego dnia zaplanowana jest konferencja otwierająca: „Europejskie Regiony Lotnicze – międzyregionalna współpraca w ramach wspólnych priorytetów RIS3”, województwo podkarpackie odbierze też akt członkostwa w Europejskiej Sieci Kosmicznej NEREUS, a po południu nastąpi oficjalne otwarcie targów.  

Oprócz firm z branży lotniczej ze światowej czołówki w wydarzeniu tym wezmą także udział m.in. firmy związane z Doliną Lotniczą, która jest partnerem strategicznym tego wydarzenia. Pojawią się też goście z Indii z zaprzyjaźnionego stanu Gudżarat oraz Austriacy ze Styrii. Będą też przedstawiciele z Brukseli – poinformował marszałek W. Ortyl.

W konferencji wziął również udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Adam Hamryszczak. Ministerstwo Rozwoju objęło swoim patronatem majowe targi lotnicze na Podkarpaciu.

Ministerstwo rozwoju wspiera tego typu działania, które prowadzą do zacieśnienia współpracy polskiego sektora przemysłu lotniczego z naszymi partnerami z zagranicy. Prowadzi to też do promocji Podkarpacia i całego kraju na arenie międzynarodowej – mówił wiceminister Adam Hamryszczak.

Partnerem Aerospace & Defense Meetings jest Dolina Lotnicza. Marek Bujny, z zarządu  DL przekonywał, że tego typu wydarzenia są niezwykle ważne dla rozwoju lokalnych firm.

Mam nadzieję, że to będzie wydarzenie cykliczne. Jest też apel do państwa dziennikarzy, żebyście to nagłośnili, bo to nie tylko będzie budować siłę polskiego przemysłu lotniczego i wzmacniać więzi naszych firm z firmami zagranicznymi, ale będzie też świetną wizytówką Podkarpacia – mówił Marek Bujny, członek zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza.

W konferencji uczestniczył też Maciej Jaskot, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP, który z ramienia urzędu koordynuje to wydarzenie. Maciej Jaskot podkreślał ogromne znaczenie gospodarcze targów Aerospace & Defense Meetings.

Jesteśmy dumni, że taka formuła rozmów B2B czyli rozmów biznesowych będzie miała miejsce na Podkarpaciu. Taka formuła daje szanse naszym przedsiębiorcom krajowym, a przede wszystkim tym z Podkarpacia, aby nawiązać kontakty biznesowe z kluczowymi firmami z branży lotniczej – mówił dyrektor M. Jaskot.

Aerospace & Defense Meetings Central Europe - Rzeszów organizowane jest wspólnie przez Województwo Podkarpackie i firmę ABE - Advanced Business Events. Firma to europejski lider w organizacji spotkań biznesowych. Jej oddział BCI Aerospace specjalizuje się w organizowaniu spotkań biznesowych dedykowanych dla specjalistów z branży lotniczej i zbrojeniowej. Partnerem strategicznym wydarzenia jest natomiast Stowarzyszenie Dolina Lotnicza.

ADM realizowane jest w ramach projektu własnego „Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego”, który finansowany jest z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu 24 firmy uzyskały możliwość bezpłatnego udziału w wydarzeniu.

Monika Konopka
Fot. D. Kozik
Wideo M. Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP