160624 forumO wyzwaniach stojących przed sektorem lotniczym i kosmicznym dyskutowali dziś na Podkarpaciu przedstawiciele samorządów, ministerstw, uczelni wyższych, instytucji lotniczych i kosmicznych, a także reprezentanci firm prywatnych. Wszystko za sprawą Forum Innowacji Sektora Kosmicznego, które jest pierwszym tak wielkim przedsięwzięciem mającym miejsce w świeżo oddanym do użytku Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce. Samorząd Województwa Podkarpackiego na forum reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Oprócz marszałka udział w forum wzięli również: Witold Słowik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Juliusz Gałkowski - dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marek Ustrobiński - zastępca prezydenta Rzeszowa i prof. Marek Orkisz - Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Marszałek Władysław Ortyl przywitał wszystkich uczestników forum. W swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał, jak duże znaczenie ma sektor lotniczy dla rozwoju Podkarpacia:

- Sektor lotniczy jest jedną z wiodących inteligentnych specjalizacji naszego województwa i cieszę się, że to forum jeszcze bardziej go wzmacnia. Od lat jestem związany z sektorem lotniczym, najpierw studia, potem wieloletnia praca w PZL Mielec. Dlatego mam świadomość, że właśnie dzięki temu sektorowi gospodarki nasz region ma szansę na dynamiczny rozwój. Ważne jest również to, że forum ma miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, które wczoraj mieliśmy przyjemność oddać do użytku, bo jest to obiekt nowoczesny i oddający aspiracje Podkarpacia – mówił marszałek.

Marszałek zaprezentował podczas forum główne założenia Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. To właśnie ta strategia określa trzy inteligentne specjalizacje naszego regionu, wśród których znajduje się właśnie: lotnictwo i kosmonautyka. Na zakończenie marszałek zaprosił wszystkich na II Podkarpackie Pokazy Lotnicze, które w dniu jutrzejszym będą odbywać się na lotnisku w Jasionce.

Na forum głos zabrał również Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa, który mówił o wsparciu Miasta Rzeszowa dla rozwoju przedsiębiorczości z uwzględnieniem inteligentnych specjalizacji. Dużą dawkę specjalistycznych informacji z zakresu kosmonautyki zapewnił z kolei wykład dr. Karola Seweryna, który mówił o wyzwaniach robotyki i mechatroniki w eksploracji kosmosu w warunkach obniżonej grawitacji.

Podczas forum odbędą się także dyskusje panelowe. Pierwsza poświęcona jest potencjałowi polskiego sektora lotniczego i jego udziałowi w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. W drugiej uczestnicy zastanowią się nad rolą edukacji kosmicznej we współczesnym społeczeństwie. Ponadto uczestników forum czeka jeszcze wykład Lyubomyra Sabadosha, prezesa Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, który będzie poświęcony ukraińskiemu sektorowi kosmicznemu w kontekście osiągnięć, dobrych praktyk i planów na przyszłość.

tekst/fot. Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP