Otwórz/zamknij mapę strony
200921 dozynkiW miniony weekend w Warszawie na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim odbyły się Dożynki Prezydenckie 2020 r., w których uczestniczył Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką. Nasze województwo reprezentowała gmina Tyrawa Wołoska wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Hołuczkowie „Złoty Dąb”, Zespołem Pogórzanie oraz z Zespołem Wokalnym Soul z Sanoka.
W dożynkach uczestniczył Pan Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego wraz z małżonką oraz Pani Teresa Brzeżańska – Juszczak Wójt Gminy Tyrawa Wołoska wraz zastępcą Panem Krystianem Domaradzkim. Wśród uczestników byli również Pan Stanisław Chęć Starosta Sanocki wraz z wicestarostą Panem Januszem Cecułą, a także Pan Krzysztof Strzyż przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz pracownicy Departamentu Rolnictwa Geodezji i Gospodarki Mieniem tutejszego urzędu.
Głównym wydarzeniem pierwszego dnia uroczystości był konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezentowany wieniec uwity był z kilku gatunków zbóż, które wyrosły na rodzimych podkarpackich polach. Wewnątrz wieńca znajdował się bochen chleba, przeplatany biało-czerwoną szarfą. Na uwagę zasługiwały misternie wykonane ozdoby z suszonych kwiatów traw i ziół. Wieniec dożynkowy został wyróżniony i przekazany do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Po zakończeniu liturgii dożynkowy korowód przeszedł na sąsiadujący dziedziniec Pałacu Prezydenckiego. Tam odbył się ceremoniał dożynkowy, którego głównym elementem było przekazanie chleba parze prezydenckiej przez starostów dożynkowych. Należy podkreślić, że Starostą tegorocznych dożynek był Pan Rafał Pelc, rolnik z naszego województwa pochodzący z miejscowość Kupiatycze gmina Fredropol.
Następnie odbyły się okolicznościowe wystąpienia.
Podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za ich ciężką pracę oraz podkreślił kluczowe znaczenie rolnictwa w życiu gospodarczym kraju. Zaznaczył, że polscy rolnicy są ludźmi wykształconymi, ambitnymi i wdrażają nowoczesne technologie w gospodarstwach rolnych.
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego