Otwórz/zamknij mapę strony

W dniu 10 czerwca 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja rolnicza podczas której odbyło się powołanie Podkarpackiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego na lata 2019-2023. Przybyłych gości przywitały: Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska oraz Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Przecławiu Maria Kozioł. Po wystąpieniach zaproszonych gości przystąpiono do realizacji programu konferencji. Merytoryczne tematy przedstawili prof. dr hab. Edward Gacek - Dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Dyrektor Maria Kozioł. W drugiej części konferencji nastąpiło wręczenie nominacji przybyłym Członkom Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Nominacje wręczyła Pani Maria Kurowska Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Zespół liczy 26 członków wśród których jest m.in. Pani Maria Kurowska Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, która swoją nominację odebrała z rąk prof. dr hab. Edwarda Gacka - Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Stanisława Bartmana – Prezesa Podkarpackiej Izby Rolniczej. Po uroczystym wręczeniu nominacji odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Wojewódzkiego PDO, poświęcone planowaniu doświadczeń z roślinami jarymi i ozimymi oraz organizacji wojewódzkich doświadczeń z roślinami ozimymi w sezonie 2019/2020. Kadencja poprzedniego Zespołu Wojewódzkiego PDO trwała 4 lata (2015-2018). Obecna kadencja została wydłużona do 5 lat i przypada na lata (2019-2023). Zespół pełni rolę opiniodawczo – doradczą w realizacji Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w województwie. Współtworzy także listy zalecanych do uprawy odmian w regionie, które ułatwiają producentom żywności wybór właściwej odmiany do uprawy w warunkach glebowo-klimatycznych województwa. Samorząd Województwa Podkarpackiego od wielu lat współpracuje ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu i corocznie przeznacza kwotę ponad 100 tys. złotych na badania powadzone w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego dla potrzeb rolnictwa Podkarpacia. Od kilku już lat z inicjatywy Województwa poszerzony został zakres dofinansowywanych badań prowadzonych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu o konopie włókniste i winorośl. Uprawa tych roślin z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród podkarpackich rolników.

Samorząd Województwa Podkarpackiego zauważa i docenia znaczenie tych działań. Analiza wyników badań jest szczególnie istotna po otwarciu rynku nasiennego na odmiany pochodzące z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Siew takich odmian bez sprawdzenia ich przydatności do uprawy w danym kraju może nie przynosić oczekiwanych przez rolników efektów.

 
Oddział Rolnictwa i Rozwoju Wsi
fot. SDOO w Przecławiu
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego