Otwórz/zamknij mapę strony

181001 pszczolyPszczelarze z województwa podkarpackiego, najlepsze miody, nalewki miodowe, produkty pszczele, odznaczenia i statuetki związkowe, konkursy, wyróżnienia i wykłady – za nami XIV Podkarpackie Święto Miodu, które jak co roku odbyło się w urzędzie marszałkowskim. Województwo Podkarpackie reprezentowali  Piotr Pilch Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Jerzy Cypryś Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Jak co roku Święto Miodu było podsumowaniem dobrych zbiorów miodu dla pszczelarzy, a jednocześnie okazją do wyróżnienia tych najbardziej aktywnych i zasłużonych. Poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska wręczyła Odznaczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” dla pani Aliny Bieszczad z Koła Powiatowego w Ustrzykach.

Święto stało się także sposobnością do promocji miodu i produktów pszczelich: pyłków, propolisu, kosmetyków, świec.

O znaczeniu pszczelarstwa mówił podczas uroczystości Piotr Pilch Członek Zarządu Województwa. Wyraził swój podziw i szacunek dla wszystkich pszczelarzy, którzy w trudzie, często od kilku pokoleń, wyrabiają markę podkarpackiego miodu, co - jak podkreślał - nie byłoby możliwe bez pasji i miłości wkładanej w to zajęcie. Zapewnił także o wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego dla producentów miodów poprzez kontynuację programów informacyjno-promocyjnych oraz sadzenia drzew miododajnych.

„W tym roku Zarząd Województwa podjął inicjatywę upamiętnienia 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez przekazanie wszystkim chętnym samorządom z Podkarpacia po 100 drzew miododajnych do zasadzenia na swoim terenie. Zgłoszenia uczestnictwa w akcji pod nazwą: „100 drzew na 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” wpłynęły od 103 samorządów. Dzięki tej współpracy powstaną parki, skwery oraz aleje upamiętniające to ważnie historycznie wydarzenie. Wprowadzone w ten sposób do środowiska drzewa miododajne stanowić będą wymierną korzyść dla podkarpackiego pszczelarstwa, stanowiąc pożytek dla owadów zapylających oraz wpłyną na poprawę bioróżnorodności– powiedział członek zarządu Piotr Pilch.

Podczas Święta wręczono Statuetkę imienia ks. dr Jana Dzierżona – honorowe wyróżnienie nadawane przez Polski Związek Pszczelarski za wybitne zasługi w pracy i działalności. Otrzymał je Pan Stanisław Fąfara z Koła Powiatowego w Ropczycach. Ponadto czterech pszczelarzy otrzymało Medale im. ks. dr Jana Dzierżona:

Kazimierza Gierula– KP Lesko

Ryszarda Kluza - KP Łańcut „Pasieka”

Józefa Stropek - KP Łańcut „Pasieka”

Bolesława Szeremetę - KP Łańcut „Pasieka”

Wręczono także brązowe, srebrne i złote odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego. 

Stałym elementem pszczelarskiego święta są konkursy,nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech następujących konkurencjach:

„Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2017”

Laureaci:

I miejsce: Norbert Burkiewicz

II miejsce: Bogdan Rogala

III miejsce: Eugeniusz WIśniewski

„Producenci miodów pitnych i nalewek miodowych”

Laureaci:

I miejsce: Małgorzata Sudoł za nalewkę miodowa z czarnej porzeczki

II miejsce: Natalia Leban za miodówkę gryczaną

III Miejsce: Tadeusz Kaszyca za nalewkę miodową „Babskie łzy”

„Który miód najlepiej smakuje w ocenie konsumentów”

Laureaci:

I miejsce: Józef Kubacki za miód ze spadzi iglastej

II miejsce: Andrzej Bielecki za miód ze spadzi iglastej

III miejsce: Marek Barzyk za miód lipowy.

Impreza zorganizowana została w partnerstwie przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie w ramach Planu Operacyjnego Krajowej - Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019.

Beata Adamska
Departament PROW
Foto Izabela Fac
Kancelaria Sejmiku UMWP

 

 

 

 

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego