Otwórz/zamknij mapę strony

Dożynki w Spale 2018Słowa podziękowania do polskich rolników za trud i służbę społeczeństwu skierował w imieniu polskiego państwa i jego obywateli prezydent RP Andrzej Duda, podczas uroczystości dożynkowych w Spale. Samorząd Województwa Podkarpackiego na uroczystościach dożynkowych reprezentował marszałek Władysław Ortyl, który pełnił honory gospodarza na naszym stoisku.

Dożynki Prezydenckie odbywały się przez dwa dni. Pierwszego dnia miał miejsce konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wieniec z Podkarpacia przygotowało Stowarzyszenie Mieszkańców oraz Sympatyków Ostrowa i Ziemi Przemyskiej Adsum. Główne obchody święta plonów rozpoczęły się w niedzielę, mszą świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Po niej korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. W uroczystościach udział wzięły delegacje wszystkich polskich województw, które do konkursu wystawiły swoje wieńce. Nie zabrakło atrakcji dla rodzin z dziećmi, były miasteczka regionów, stoiska kulinarne, strefa zabaw dla dzieci, pokazy rękodzieła artystycznego.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na znaczenie pracy polskiego rolnika w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego:

- Dzięki pracy rolnika, jego trudowi, jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni; to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie polscy rolnicy robią dla polskiego państwa - mówił prezydent.

Tradycja centralnych dożynek w Spale sięga jeszcze okresu międzywojennego i została zapoczątkowana przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1927 roku. Święto plonów to czas wytchnienia od ciężkiej pracy, ale też świętowania, radości i dziękczynienia za dary ziemi. Poprzez celebrację dożynek rolnicy pielęgnują swoje związki z polską wsią, jej historią i cennymi tradycjami. Tradycja dożynek, obchodzonych co rok z dużym zaangażowaniem wzmacnia międzypokoleniowe więzi i pokazuje piękno tradycji ludowej. To także odniesienie się z szacunkiem do przodków, ich pracy i wierzeń.

Tekst: D. Kozik Biuro Prasowe UMWP
Fot.: dep. Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego