Ekologiczna żywność jest charakterystyczna dla Podkarpacia, regionu ekologicznie czystego, przyjaznego i otwartego na innych. To nasz wielki atut i nasze dziedzictwo – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas otwarcia Ekogali 2017. 

Prezentacje, konferencje, degustacje, szansa na zdobycie wiedzy o żywności najwyższej jakości, znalezienie kontrahentów i odbiorców, możliwość wypromowania swoich towarów, ale także okazja podpatrywania kucharzy i doskonalenia sztuki kulinarnej. To tylko niektóre możliwości, jakie daje jedenasta Ekogala. XI Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości na dwa dni zdominowały przestrzeń G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego w Jasionce.

Chcemy, aby wyroby i produkty ekologiczne z Podkarpacia, aby produkty tradycyjne właśnie od nas trafiały na stoły całej Polski, Europy i całego świata. Jesteśmy w Polsce liderem - powiedział w czasie uroczystego otwarcia marszałek Władysław Ortyl. – Przodujemy w Polsce pod względem promowania żywności wysokiej jakości. Na liście produktów tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi mamy aż 220 produktów z Podkarpacia, jesteśmy na pierwszym miejscu. Właśnie u nas istnieją warunki, by rozwijać ekologiczne rolnictwo – podkreślał marszałek.

Organizatorami Ekogali są: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes Związku Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego” Piotr Puchalski, Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar.

Gratulacje dla organizatorów targów przesłał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Przekazała je podsekretarz stanu w MRiRW Ewa Lech. 

Cieszę się, że targi Ekogala są ważnym wydarzeniem nie tylko dla regionu. Jest to wydarzenie, które skupia tych, którzy są zainteresowani produkcją żywności wysokiej jakości oraz tych, którzy są jej konsumentami. To świetne forum, by nawiązać dobre relacje i je rozwijać – mówiła w czasie otwarcia wojewoda Ewa Leniart.   

Tegoroczna „Ekogala” to dwa dni wydarzeń. W targach udział bierze 110 wystawców. Liczną grupę stanowią goście z zagranicy. Aż 16 wystawców reprezentuje Ukrainę,  Węgry i Chiny.

Chińczycy po raz pierwszy uczestniczą w targach. Na Podkarpacie przyjechało aż 26 przedstawicieli regionu Guangxi Chuang. Wśród nich jest 11 przedsiębiorców reprezentujących przemysł spożywczy, wędliniarski, producenci herbat, kosmetyków oraz wyrobów cukierniczych. Imponujące chińskie stoisko przykuwało na targach uwagę wszystkich zwiedzających. Goście z Państwa Środka prezentowali chińską sztukę przygotowywania i podawania herbaty, w czym miał okazję uczestniczyć między innymi marszałek Władysław Ortyl. Dla zainteresowanych współpracą z przedsiębiorcami z Chin w czasie targów przygotowano konferencję „Rynek chiński – szanse i zagrożenia” oraz szkolenie handlowe dotyczące rynku chińskiego, który jak zgodnie przyznają eksperci będzie się nadal intensywnie rozwijał.

Cieszymy się, że nasi chińscy goście zechcieli nas odwiedzić. Bardzo dziękuję za udział w naszych targach. Jest to szansa bliższego poznania oraz nawiązania relacji, także tych biznesowych, pomiędzy naszymi regionami – podkreślał marszałek Ortyl.

„Ekogala” to przede wszystkim szansa na prezentację żywności wysokiej jakości oraz produktów ekologicznych zarówno przez doświadczonych producentów i dystrybutorów, jak i małe rodzinne firmy, które wchodzą na rynek. Samorząd Podkarpacia od lat promuje na wiele sposobów i w wielu miejscach tradycyjną i ekologiczną żywność. Ekogala jest jednym z wydarzeń, jakie powstały, by koncentrować uwagę na wytwarzaniu i konsumowaniu żywności wysokiej jakości.

W programie targów są liczne konferencje, degustacje, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz pokazy gotowania i rękodzieła związane z tradycjami Bożego Narodzenia. Są panele edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Pierwszego dnia Ekogali rozstrzygnięty został Konkurs „Polski Smak” o nagrodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Otrzymała ją masarnia OSIP za kiełbasę szynkową z pieprzem. Statuetki  POLSKI SMAK 2017 odebrały także Przedsiębiorstwo Taurus oraz Mleczarnie w Jasienicy Rosielnej.  

Atrakcją drugiego dnia Ekogali będzie „Vip-y gotują”. W zmaganiach kulinarnych przy tworzeniu rogalików i gołąbków wezmą udział m.in. marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Lucjan Kuźniar, zastępca prezydenta Rzeszowa Andrzej Gutkowski oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP