170829 rudawka 2W ostatni weekend sierpnia  tysiące osób odwiedziło Rudawkę Rymanowską, żeby wziąć udział w wielkim pikniku na Pożegnanie Wakacji. W tym roku organizatorzy zaprosili mieszkańców Podkarpacia i gości z całej Polski, na XVII już imprezę plenerową z cyklu „Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej”. Pomimo, że nazwa wydarzenia nie kojarzy się z rolnictwem, jest to jednak największa w południowo-wschodniej Polsce impreza wystawienniczo-hodowlana.

Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej to święto hodowców bydła simentalskiego, koni huculskich oraz hodowców ras rodzimych a jego nazwa łączy w sobie piękno miejsca w którym się odbywa i termin - czyli zakończenie wakacji. Impreza corocznie przyciąga do Rudawki tysiące osób; zarówno rolników i hodowców jak również osoby, które chcą po prostu miło spędzić czas.

W tym roku, Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowany był przez Lucjana Kuźniara członka zarządu, Jerzego Cyprysia przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Zofię Kochan dyrektora Departamentu Rolnictwa Geodezji i Gospodarki Mieniem. W trakcie swojego wystąpienia Lucjan Kuźniar podkreślił, iż: „Organizatorzy dbają  o podtrzymywanie tradycji związanych z utrzymaniem zwierząt. Kultywują tradycje Karpackie, (…). Wszystkie te działania z pozoru rozrywkowe są czymś więcej. Łącząc przyjemne z pożytecznym podtrzymują nasze tradycje i bezcenne dziedzictwo. Bez takich żywych lekcji, nasza tradycja byłaby martwa funkcjonując jedynie w przekazach pisemnych.”

Samorząd Województwa spotkania w Rudawce wspiera od początku ich istnienia, czyli od 17 lat.  Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego, Regionalny Czempionat Konia Huculskiego, Regionalna Wystawa Ras Rodzimych, prezentacja sprzętu i maszyn rolniczych, prezentacja firm produkujących na potrzeby rolnictwa oraz instytucji je wspierających - te imprezy gromadziły w Rudawce licznych gości. W wystawach, konkursach i prezentacjach wzięli – jak co roku - udział rolnicy z wielu regionów Polski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się seminaria, degustacje i prezentacje kulinarne poświęcone możliwości wykorzystania bydła rasy simentalskiej do produkcji wysokiej jakości wołowiny. Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej, które w tym roku odbyło się po raz XVII, objęte zostało honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego.

Katarzyna Tymuła
Oddział Rolnictwa i Rozwoju Wsi
fot. Izabela Fac/Kancelaria Sejmiku