150615-górnoJuż po raz dziewiąty można było posmakować najlepszej, tworzonej zgodnie z tradycją podkarpackiej żywności. Okazją był „Festiwal Podkarpackich Smaków”, który 14 czerwca odbył się w Górnie. W tym roku wzięło w nim udział ponad 100 wystawców z całego Podkarpacia , aby promować ekologiczną i tradycyjną żywność najwyższej jakości.

Uroczystości zainaugurowała Msza św. odprawiona w intencji wystawców i organizatorów w kościele parafialnym w Górnie. Otwarcia imprezy dokonał - w imieniu marszałka Władysława Ortyla, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Wojciech Buczak. Obecni byli również wicemarszałek Maria Kurowska oraz członek zarządu Lucjan Kuźniar. Wśród gości imprezy byli także Senator RP – Andrzej Matusiewicz, europosłowie Stanisław Ożóg i  Janusz Wojciechowski, a także radna sejmiku Lidia Błądek. Gospodarzami imprezy byli Mieczysław Miazga, prezes ZM Smak Górno oraz burmistrz  Sokołowa Małopolskiego – Andrzej Ożóg. Częstowali oni uczestników festiwalu przekąskami z grilla,  przygotowanymi przez regionalnych producentów.

Zdaniem Lucjana Kuźniara, odpowiedzialnego w zarządzie województwa za sprawy rolnictwa, regionalna żywność wytwarzana metodą tradycyjną gwarantuje niepowtarzalną wartość i jakość. To właśnie te walory doceniają przede wszystkim konsumenci sięgając po produkty wytwarzane przez lokalnych przedsiębiorców. Jednak walory produktów tradycyjnych i regionalnych nie ograniczają się wyłącznie do tych smakowych i jakościowych, ale również wpływają one na utrwalenie tożsamości lokalnej, kształtowanie rozpoznawalności regionu czy przyciąganie turystów. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby promować tradycyjną żywności z regionu Podkarpacia, nie tylko w kraju ale i za granicą.

Przykładem producentów, którzy z sukcesem produkują i promują tradycyjną żywność jest  Zakład Mięsny Smak Górno, który co roku uzyskuje nagrody i wyróżnienia nie tylko w kraju, ale i za granicą. To właśnie stosowana przy produkcji wyrobów receptura, która powstawała latami w drobnych polskich gospodarstwach, pozwoliła wydobyć z oferowanych przez Zakład z Górna produktów prawdziwe tradycje, oryginalne polskie smaki.

Rynek żywności tradycyjnej i regionalnej jest rynkiem specyficznym i stosunkowo młodym w polskiej rzeczywistości gospodarczej. System ochrony i promocji wyrobów regionalnych i tradycyjnych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Dla wielu wytwórców, produkcja żywności tradycyjnej może stać się głównym, albo też dodatkowym źródłem utrzymania. Możliwe jest to jednak jedynie wówczas, kiedy znajdzie się dostatecznie duża grupa klientów tych produktów. Stąd tak wielkie znaczenie marketingu produktów tradycyjnych. Tym od lat zajmuje się samorząd województwa, który promuje podkarpacką żywność wysokiej jakości w różnych miejscach Europy i świata.

Jak co roku Festiwal Podkarpackich Smaków odwiedziło kilka tysięcy gości. Mogli oni nie tylko degustować tradycyjne potrawy, ale także bawić się przy ludowej muzyce i śpiewie a także pooglądać i kupić wytwory regionalnych twórców rękodzieła ludowego.

 

Paweł Tworek
Kancelaria Zarządu