150312-fitosanPrzejście fitosanitarne w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka jest drugim przejściem lotniczym tego typu w kraju, umożliwiającym odprawy roślin, produktów pochodzenia roślinnego i innych towarów. W czwartek nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek Władysław Ortyl kierując kilka słów do zaproszonych gości, nawiązał do usytuowania Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, położonego w sąsiedztwie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, który jest jednym z najlepszych miejsc do inwestowania w Europie. Marszałek mówił o centrum logistycznym, łącząc jego budowę z koniecznością otwarcia przejścia fitosanitarnego:

Centrum logistyczne będzie bramą na Europę Środkową i Wschodnią, jednak aby mogło ono funkcjonować potrzebne jest przejście fitosanitarne. Nie mamy przecież pewności, co znajduje się w przybywających tu samolotach, a nie możemy przecież zapominać, że musimy chronić nasz region, nasze rolnictwo i produkcję żywności – mówił marszałek.

Starania o uruchomienie odpraw fitosanitarnych na lotniczym przejściu granicznym w Jasionce były prowadzone od 2014 roku. 7 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju w tej sprawie. Do tej pory kontrola fitosanitarna odbywała się wyłącznie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Rolą przejścia fitosanitarnego będzie zapobieganie wwożeniu organizmów szkodliwych z krajów spoza Unii Europejskiej. Punkt odpraw fitosanitarnych został wyposażony w sprzęt laboratoryjny i autoklaw, czyli urządzenie wielofunkcyjne do sterylizacji i utylizacji roślin. W sytuacji zgłoszenia kontroli fitosanitarnej, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiorą próbki i przeprowadzą wstępne badania laboratoryjne.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP