„VIP-y gotują” - to pod tym hasłem tradycyjnie już odbył się pokaz gotowania w wykonaniu znanych na Podkarpaciu osób. W tym roku prawdziwy popis swoich kulinarnych umiejętności dali marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch. Drugi dzień Ekogali, która jest największym przedsięwzięciem promującym ekologiczną żywność upłynął pod znakiem rozstrzygnięcia konkursów kulinarnych oraz przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Już kolejny dzień Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena wypełniło się tłumami ludzi, chcących skosztować i posmakować najwyższej jakości wyrobów ekologicznych. Jak co roku nie zabrakło wystawców promujących swoje ekologiczne wyroby i produkty, którzy do podrzeszowskiej Jasionki przyjechali nie tylko z najdalszych zakątków Podkarpacia, ale także z innych regionów Polski, a nawet z zza granicy.

Marszałek Władysław Ortyl tym razem przygotował świąteczną struclę z makiem, wicemarszałek Piotr Pilch pierogi z kapustą. Obaj przekonywali, że mieli już do czynienia z przygotowaniem potraw świątecznych, bo oprócz ubierania choinki, lubią, zwłaszcza w okresie świątecznym, pomagać w kuchni.

Marszałek Władysław Ortyl wraz z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem zwiedzili stoiska wytwórców ekologicznej żywności. Marszałek zwrócił uwagę, że rolnictwo ekologiczne jest rozwojowym i właściwym kierunkiem coraz chętniej obieranym przez producentów w branży rolniczo-przetwórczej:

Perspektywa rozwoju rolnictwa ekologicznego na Podkarpaciu jest naprawdę bardzo obiecująca. Jestem przekonany, że w naszym regionie z każdym rokiem będzie przybywać producentów żywności wysokiej jakości. To jest bardzo dobra żywność, z której rozwojem wiążemy duże nadzieje. W naszym województwie mamy bardzo dobre warunki do rozwoju tej branży rolnictwa i przetwórstwa. Dlatego te targi są tak ważne, bo pozwalają wypromować się regionalnym producentom, ale również pozwalają im nawiązywać nowe kontakty biznesowe – powiedział marszałek Ortyl.

Wicemarszałek Piotr Pilch z kolei zwrócił uwagę, na bogactwo tradycji świątecznych na Podkarpaciu:

Tu, w województwie podkarpackim mamy bogate tradycje związane z przygotowaniem świątecznych potraw. Dziś, całe Centrum Wystawienniczo-Kongresowe wypełniło się pięknym zapachami potraw świątecznych. Wszystkie te potrawy, które zostały starannie przygotowane i pięknie podane sprawiają, że już czuć klimat świąt Bożego Narodzenia. To bardzo piękne święta i cenny czas, kiedy możemy zatrzymać się na chwilę w codziennej gonitwie i skoncentrować na sprawach naprawdę ważnych – zaznaczył Piotr Pilch.

Ekogala każdorazowo jest prawdziwą ucztą dla zmysłów: smaku, wzroku i zapachu. Potrawy i posiłki i są przygotowywane z najwyższej jakości składników i produktów. W tym właśnie tkwi tajemnica ich wyjątkowości - zgodnie twierdzą producenci żywności ekologicznej, podkreślając, że Podkarpacie ma bardzo dobre warunki do rozwoju rolnictwa i produkcji ekologicznej.

Organizatorzy Ekogali doceniają starania producentów żywności, podejmowane na rzecz podnoszenia jakości swoich produktów. Dlatego już po raz kolejny w ramach konkursu na „Najlepszy Produkt Ekologiczny” nagrodzono wytwórców ekologicznej żywności.

Niewiele później rozstrzygnięto kolejny konkurs, w którym brali udział uczniowie szkół gastronomicznych. Dwanaście szkół z Polski, Słowacji i Ukrainy rywalizowało ze sobą w dwuosobowych zespołach w ramach „XVI Europejskiego Konkursu Kulinarnego”.

Ekogala to największe targi ekologiczne w Europie Środkowej, jedyne w swoim rodzaju, unikatowe i wyspecjalizowane, pod kątem produktu ekologicznego, tradycyjnego (wpisanego na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) turystyki wiejskiej (stowarzyszenia agroturystyczne, zagrody edukacyjne, instytucje i podmioty prowadzące działalność edukacyjną związaną z ekologią) a także ziołolecznictwa, propagowania wiedzy na temat ziół i ich wpływu na zdrowie człowieka. Jest to także miejsce spotkań przedsiębiorców poszukujących partnerów do współpracy, wymiany doświadczeń, eksperckich paneli i konferencji.

Targi organizowane są w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020 i finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W ramach projektu Promocji Gospodarczej Województwa Podkarpackiego już po raz trzeci zorganizowano misję przyjazdową dla przedstawicieli z chińskiego partnerskiego Regionu Kuangsi-Czuang. Imponujące chińskie stoisko przyciągało uwagę potencjalnych klientów, którzy z dużym zainteresowaniem zapoznawali się z oferowanymi produktami. Misję chińskich przedsiębiorców współfinansowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020

 

Galeria zdjęć dostępna tutaj na naszym Facebooku.
tekst/fot.
Daniel Kozik
BP UMWP