1
20 października 2018 r. podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej w Warszawie, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, miała miejsce promocja gospodarcza Województwa Podkarpackiego, z udziałem Stowarzyszenia Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO z Mielca.

Polska Wystawa Gospodarcza to wyjątkowy projekt wystawienniczy, powstały z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy, z okazji 100 letniej rocznicy Niepodległości. Wystawa w nowoczesny sposób opowiada o historii ostatniego 100-lecia polskiej gospodarki, przedstawia sukcesy polskiej myśli technicznej i technologicznej oraz rozpowszechnia ideę patriotyzmu gospodarczego.

Dzięki młodym sympatykom lotnictwa i kosmonautyki ze Stowarzyszenia Leonardo, którzy zdobywają zaszczytne miejsca w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkurencjach modelarstwa statków kosmicznych, udało się przyciągnąć uwagę licznych mieszkańców i turystów miasta Warszawy, a tym samym przypomnieć o tradycjach lotniczych regionu i wskazać nowe wyzwania, m.in. rozwój kosmonautyki. Przez cały dzień odbywały się warsztaty o charakterze zajęć teoretycznych i praktycznych dla dzieci i młodzieży z zakresu budowy rakiet kosmicznych. W ramach warsztatów uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami dot. warunków niezbędnych do wyniesienia obiektu z własnym napędem (rakiety) w przestrzeń kosmiczną. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał zestaw części do samodzielnej budowy modelu rakiety, tj. głowicę, korpus, stateczniki i silnik umożliwiający wzbicie się rakiety na wysokość ok. 50 m, z których uczestnicy pod kierunkiem instruktorów budowali modele. Każdy uczestnik warsztatów zbudowany własnoręcznie model mógł zabrać ze sobą i odpalić pod opieką osoby dorosłej.

Aktywne uczestnictwo w warsztatach to idealna forma promocji jednej z inteligentnych specjalizacji regionu tj. Lotnictwa i Kosmonautyki oraz 100-letnich tradycji lotniczych Podkarpacia i 80-letniego przemysłu lotniczego, pierwotnie rozwijającego się w ramach Centralnego Okręgu Przemysłu, a obecnie w klastrze „Dolina Lotnicza”.

Dodatkowo działania te, poprzez zapoznanie uczestników z budową i użytkowaniem modeli rakiet, oraz zagadnieniami z takich dziedzin wiedzy jak: fizyka, aerodynamika, chemia czy materiałoznawstwo, mają służyć wzbudzeniu zainteresowania naukami ścisłymi, w tym astronautyką, a także rozwijać zdolności manualne oraz rozbudzać pasje sportowe w konkurencjach z dziedziny modelarstwa lotniczego/kosmicznego.

Dodatkowo, przez cały dzień, profesjonalny barista serwował najwyższej jakości kawę, która w sposób wyjątkowy swym wyglądem i opakowaniem promowała Województwo Podkarpackie.

Warsztatom towarzyszyła oprawa medialna w postaci wyświetlanych filmów promocyjnych o charakterze gospodarczym i turystycznym oraz dystrybucja bogatych publikacji o regionie i gadżetów promocyjnych.

 

 

tekst/foto. Dariusz Pawłowski
Oddział Współpracy Gospodarczej