Maj to miesiąc, w którym już od czterech lat w całej Polsce odbywa się cykl imprez w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. DOFE jest ogólnopolską akcją, w ramach której niektóre instytucje społeczne, sportowe, kulturalne i turystyczne otwierają swoje drzwi dla zwiedzających, inne zapraszają do skorzystania ze swoich atrakcji w niższej, atrakcyjnej cenie, jeszcze inne po prostu oferują ciekawe pomysły na wypełnienie wolnego czasu. W tym roku DOFE trwać będą cztery dni: 18, 19, 20 i 21 maja. Jakie atrakcje zaplanowano na Podkarpaciu?

Atrakcje na Podkarpaciu

Podczas DOFE w wielu miastach i miasteczkach, w których była bądź jest realizowana choćby jedna inwestycja unijna, odbędzie się jakaś akcja, promująca unijne dotacje. Szczególną uwagę kierujemy na wydarzenia, które w ramach DOFE odbędą się w Stalowej Woli, Jasionce oraz w Baszni Dolnej i całej podkarpackiej części Roztocza.

Szczegółowe informacje na temat pozostałych atrakcji, dostępnych w ramach DOFE na Podkarpaciu znajdziecie na specjalnej stronie internetowej. https://dniotwarte.eu/

Sportowa jest Stalowa Wola

W Stalowej Woli dni obchody DOFE odbędą się 18 maja, rozpoczną się o 8:00 i potrwają do 14:00 i będą bardzo aktywne, bo związane z zajęciami sportowo – rekreacyjnymi na terenie Zespołu Szkół nr 3. To atrakcja zarezerwowana głównie dla dzieci i młodzieży z tego miasta. Przy szkole znajdziecie żółto – biały namiot Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020, w którym udzielane będą informacje o dotacjach unijnych. Chętni będą mogli wziąć udział w zabawach, w których do wygrania będą gadżety z unijnym logo.  

Pomysłów testy na nowe questy

Ciekawie zapowiada się dzień 19 maja w Baszni Dolnej. Słynna Kresowa Osada, która przynosi Baszni sławę jako prawdziwa kapsuła przeszłości, stanie się w tym dniu miejscem dyskusji o turystyce w naszym regionie. Uczestnicy spotkania podczas paneli skupią swoją uwagę na dyskusji o questingu, jako bardzo interesującej formie spędzania czasu. Omówione zostaną wszelkie zalety takiego sposobu spędzania czasu, a chętni będą mogli spróbować swoich sił w questach, które rozlokowane są w okolicach Baszni i Lubaczowa. Być może uczestnicy spotkania, którzy wezmą również pod lupę możliwości pozyskania środków z Unii na tworzenie nowych szlaków zaproponują jakiś nowy quest z Funduszami Europejskimi w tle? Konferencja rozpocznie się o godz. 9:30.

Majówka z Funduszami i questami

Więcej o istniejących questach, ale już w praktyce dowiecie się, jeśli odwiedzicie Roztocze dwa dni później – 21 maja. Tego dnia Międzygminny Związek „Ziemia Lubaczowska” organizować będzie sieć rozmaitych questów rozsypanych niemalże po całej podkarpackiej części Roztocza. Uczestnicy questów nie będą się nudzić. Mają szansę na wędrówkę m.in. po Narolu, Oleszycach, Lubaczowie czy … Wielkich Oczach i zwiedzanie obiektów, w tym również tych zrealizowanych przy pomocy Funduszy Europejskich – gdyż cała impreza odbywać się będzie oczywiście pod patronatem DOFE. Najwytrwalsi uczestnicy tego questowego festiwalu mają szanse na nagrody. Jak wziąć udział w questach? Wystarczy na miejscu znaleźć wolontariuszy, którzy pomogą Wam zarejestrować się i udzielą wszelkich instrukcji. Atrakcja dostępna jest już od 9:00.

Lotnisko – w tym dniu mogę wszystko!

W dniu 20 maja swoje drzwi - nie tylko dla osób, które tego dnia mają wykupione bilety lotnicze otwiera natomiast lotnisko w Jasionce. Każdy, kto tego dnia pojawi się na terminalu będzie miał szansę zaspokoić swoją ciekawość na temat funkcjonowania tego obiektu. Na stoiskach promocyjnych z pewnością będzie miał szansę poznać ofertę lotniska i otrzyma materiały promocyjne.

A dla tych, którzy się pospieszą i przed 10 maja odwiedzą nasz profil na Faceooku (Zmieniamy Podkarpackie z RPO) czeka jeszcze specjalna przygoda! Możliwość uczestnictwa w specjalnej wycieczce po lotnisku. Spacer po obiekcie z przewodnikiem gwarantuje na pewno sporo emocji i radości. Osoby, które znajdą się w grupie zwiedzających mają szansę zobaczyć to, co mieści się po stronie lotniska, do której na co dzień nikt z pasażerów nie ma wstępu. Macie na to ochotę? Koniecznie zapoznajcie się z zasadami konkursu, który organizujemy do 10 maja za pośrednictwem naszej strony na Facebooku http://www.rpo.podkarpackie.pl/index.php/wiadomosci/2-dane-podstawowe/1323-konkurs-lotniskowy

Strona internetowa z atrakcjami w ramach DOFE w całej Polsce: https://dniotwarte.eu/

Sylwia Tęcza
Oddział komunikacji i promocji RPO WP