Już za dwa tygodnie - 17 i 18 listopada - na Podkarpaciu odbędzie się pierwsza edycja wyjątkowej gospodarczej imprezy: Kongres 590. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele firm z całego kraju, a także goście z zagranicy. Obecny będzie także Prezydent RP Andrzej Duda. Spotkanie ma być okazją do dyskusji o likwidowaniu barier dla przedsiębiorczości. O szczegółach dotyczących kongresu mówili na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl oraz dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej – Piotr Karnas.

Kongres odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Wezmą w nim udział przedstawiciele małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, założyciele start-upów oraz innowatorzy. W ramach kongresu zaplanowano panele dyskusyjne podzielone na bloki tematyczne. Wezmą w nich udział eksperci z różnych branż, a także przedstawiciele instytucji państwowych.
Te wszystkie debaty, które będą się odbywać, mają wypracować rekomendacje, które będą służyły zmianom ustawodawczym, a także zmianom dotyczącym stosowania różnego rodzaju instrumentów służących pobudzaniu przedsiębiorczości. Pozwolą także jeszcze bardziej ubogacić Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego – mówił marszałek Władysław Ortyl.
Wicepremier Morawiecki podczas kongresu ma przedstawić szereg propozycji zmian w prawie, które ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom. Będzie to zapowiadana tzw. „Konstytucja dla biznesu”.
Marszałek dodał, że wydarzenie jest też okazją do zaprezentowania potencjału województwa podkarpackiego.
Będziemy mogli się pochwalić nie tylko Centrum Wystawienniczo- Kongresowym, ale w spotkaniu będą mogli wziąć udział podkarpaccy eksperci, liderzy. Będziemy mogli też zaprezentować nasz dorobek związany z innowacjami oraz inteligentnymi specjalizacjami – podkreślał marszałek.
Nazwa kongresu pochodzi od numerów na kodzie kreskowym – 590 to liczba, którą oznaczane są wszystkie towary wyprodukowane z Polsce. Spotkanie ma przyczynić się do tego, aby to oznaczenie kojarzyło się na świecie ze znakomitą jakością i budziło zaufanie.
Wśród gości kongresu znajdą się m.in. takie nazwiska jak Bruce Dickinson – wokalista zespołu Iron Maiden, a jednocześnie przedsiębiorca, który wystąpi z kilkudziesięciominutową prezentacją. Będzie także znana amerykańska dziennikarka telewizyjna - Rita Cosby, która przeprowadziła liczne głośne wywiady ze znanymi postaciami, m.in. z Jaserem Arafatem, Arielem Szaronem, Slobodanem Miloseviciem, ale także z Mikiem Tysonem czy Michaelem Jacksonem.
W ramach kongresu zaplanowana jest gala wręczenia nagród prezydenckich z częścią artystyczną, którą będzie transmitowała telewizja polska. Prezydent będzie wręczał nagrodę m.in. w bitwie start-upów, w której wezmą także udział podkarpackie start-upy – mówił dyr. Piotr Karnas.
Poniżej wypowiedzi z konferencji marszałka Władysława Ortyla oraz dyrektora Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej – Piotra Karnasa.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP