Na Podkarpaciu rozpoczęła się trzecia edycja ERC czyli zawodów robotów marsjańskich. Bierze w niej udział kilkuset konstruktorów z całego świata. Wydarzenie rozgrywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym, w którym z tej okazji zapanowały prawdziwie marsjańskie klimaty.

Setki zwiedzających, moc kosmicznych atrakcji, a także duża doza adrenaliny podczas zmagań marsjańskich łazików. To najkrótszy opis European Rover Challenge, które wystartowały w ten weekend na Podkarpaciu.

Otwierając imprezę marszałek Władysław Ortyl wraz z grupą młodych ludzi wbili flagę Podkarpacia oraz Marsa w pagórek usypany na torze konkursowym.

Życzę wszystkim zawodnikom biorącym udział w konkursowych zmaganiach powodzenia. Cieszy mnie bardzo fakt, że tak wielu młodych ludzi - uczniów, studentów - angażuje się w te nowe technologie, nowe rozwiązania, które już niebawem będą mieć zastosowanie w naszym codziennym życiu – mówił podczas otwarcia marszałek Ortyl.

Konkurs łazików odbywa się na specjalnie przygotowanej nawierzchni, która przypomina warunki panujące na Marsie. To tony piasku rozsypane na 1,5 tys. m kw. Powierzchnia jest bardzo wymagająca, dlatego tuż przed startem drużyny konstruktorów wprowadzały w swoich łazikach ostatnie poprawki i ulepszenia, aby zebrać jak najlepsze oceny w poszczególnych kategoriach.

Zawodnicy rywalizują w kilku konkurencjach. Jedną z najciekawszych jest terenowa- nawigacja „na ślepo”. Drużyny muszą kierować łazikiem po zadanej trasie bez podglądu z kamer, a jedynie przy użyciu danych z pokładowego systemu nawigacji. Konstruktorzy startują też w takich konkurencjach jak pobranie próbki, awaryjna naprawa czy obsługa za pomocą łazika wyznaczonego urządzenia. Zawody są częścią światowej ligi robotycznej.

Konkursowi łazików towarzyszy moc atrakcji w tzw. strefie pokazów, gdzie można wziąć udział w prezentacjach, warsztatach, albo zabawić się w naukowca lub poznać podstawy robotyki. Stoiska są chętnie odwiedzane przez całe rodziny.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia zawodów jest także debata obywatelska na temat przestrzeni i technologii kosmicznych. Jej uczestnicy mają szansę na włączenie się w kreowanie polityki kosmicznej w Europie. Debata odbywa się nie tylko na Podkarpaciu, ale także równocześnie w 22 państwach członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Atrakcją zawodów był też występ Matta Hardinga – znanego jako Dancing Matt. Filmy w internecie z jego tańcami w różnych miejscach świata biją rekordy popularności.

Zawody łazików w CWK połączone są z także pierwszym Europejskim Kongresem Robotycznym, który odbędzie się w poniedziałek. Zostaną na nim zaprezentowane założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

ERC to największa w Europie impreza robotyczno-kosmiczna, skierowana do przedstawicieli świata nauki, biznesu, sektora new-tech, studentów, a także szerokiej publiczności. Organizatorami są: Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Województwo Podkarpackie.

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP